Samochód na kredyt, jak wybrać do niego najlepsze ubezpieczenie?

Samochód kupiony na kredyt musi mieć wykupione polisy OC i AC - wymaga tego bank. Co zrobić, aby kupić taki pakiet ubezpieczeniowy jak najtaniej?

W wypadku samochodu mamy zwykle do czynienia z dwoma głównymi ubezpieczeniami – OC i auto casco (AC). To pierwsze jest obowiązkowe. Dzięki niemu ubezpieczyciel pokryje szkody majątkowe i osobowe, jakie wynikają z wypadku drogowego spowodowanego z naszej winy.

Bez tego ubezpieczenia, musielibyśmy po wypadku pokrywać np. koszty rehabilitacji osoby, która bardzo w nim ucierpiała, albo zapłacić za remont autobusu i leczenie kilkunastu osób…

Drugi rodzaj polisy - auto casco jest dobrowolne, ale nie w wypadku samochodu zakupionego na kredyt. To ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy naszego samochodu po wypadku spowodowanym z naszej winy oraz pokrywa stratę związaną z jego kradzieżą.\

Zobacz wideo

Co więcej, dla samochodu kupionego na kredyt ,polisa AC będzie zawierała dodatkową adnotacją na polisie o cesji ubezpieczenia na bank. Przez to w wypadku uszkodzenia samochodu, jego całkowitego zniszczenia lub kradzieży, to bank ma dostać w pierwszej kolejności pieniądze z ubezpieczalni. Ale jak pokazuje praktyka, w przypadku stłuczek, bank nie chce tych pieniędzy – godzi się na pokrycie kosztów naprawy samochodu z polisy AC.

Ubezpieczenia OC i AC sprzedawane są chętnie w pakietach – to dobre rozwiązanie dla samochodów kupowanych na kredyt. Pakiet bowiem zwykle oznacza dobrą cenę zakupu. Do tego do takiej oferty dodawane są różne mniej lub bardziej przydatne dodatki.

Gdzie najlepiej kupić ubezpieczenie w przypadku samochodu kupowanego na kredyt?

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To zależy głównie od tego jakim kierowcą jesteśmy dla firm ubezpieczeniowych i jakie promocje pakietów ubezpieczeniowych ma diler.

Zwykle oferty dilera dla nowych samochodów są bardzo atrakcyjne – to np. niecałe 3 proc. wartości auta za pakiet OC/AC z dodatkami – o nich więcej za chwilę. Trudno znaleźć konkurencyjną ofertę dla takich warunków.

Po ubezpieczenie u brokera warto sięgnąć w przypadku, gdy mamy bardzo duże zniżki za wieloletnią bezszkodową jazdę lub kiedy kupujemy używamy samochód. W takich sytuacjach najczęściej propozycja dilera może być gorsza od ofert brokerów ubezpieczeniowych – w tym np. porównywarek internetowych.

Dodatkowe ubezpieczenia nie zawsze potrzebne

Pakiet ubezpieczeniowy OC/AC jest często oferowany z dodatkowymi ubezpieczeniami. Najczęściej wśród nich jest NNW – to ubezpieczenie od uszkodzeń ciała podczas wypadku i korzystania z samochodu – w tym również na wypadek śmierci. Opłaca się je wykupić, gdy opiewa na wysoką sumę ubezpieczenia. Jeżeli jego górna wartość wynosi natomiast np. 5 lub 10 tys. zł, to niekoniecznie już musi być to atrakcyjny dodatek.

Ostrożnie podchodźmy też do Assistance. W wypadku kupna nowego samochodu na kredyt – to ubezpieczenie pokrywa koszty naprawy samochodu na drodze, jego holowania do warsztatu oraz zakwaterowania w hotelu lub samochodu zastępczego na czas naprawy. Na pewno przydatne dla wszystkich co dużo i daleko podróżują.

Jednak czasem ubezpieczenie Assistance jest oferowane dla każdego nowego samochodu przez producentów aut. Nie ma więc sensu dodatkowe jego dokupowanie.

Ciekawym dodatkiem do standardowego pakietu OC/AC jest ubezpieczenie GAP – chroni przed utratą wartości pojazdu i czasem jest częścią AC jako opcja, ale nie zawsze. To ważne ubezpieczenie, zwłaszcza w wypadku droższych samochodów. Pokrywa stratę finansową, którą możemy ponieść jeżeli po spłacie kilku pierwszych rat za samochód został nam on skradziony lub został niemal doszczętnie rozbity w wypadku.

W takiej sytuacji ubezpieczyciel orzeka szkodę całkowitą. Wylicza wartość samochodu np. na 55 tys. zł., wypłaca użytkownikowi pojazdu np 45 tys. zł i zostawia wrak warty 10 tys. zł.

Kłopot w tym, że kilka miesięcy temu auto było warte np. 70 tys. zł. Zwykła polisa AC nie pokryła zatem całej straty. Brakującą kwotę uzupełni ubezpieczenie GAP.

Zielona karta - ubezpieczenie poza UE

Zielona Karta - to odpowiednik ubezpieczenia OC, wymagany podczas podróży samochodem np. do takich do krajów takich jak Ukraina lub Serbia. W większości towarzystw Zielona Karta dodawana jest do OC całkiem za darmo lub za niewielką opłatą.

Więcej o: