Wyszli z Rosji i wybrali Rumunię. Zbudują pierwszą fabrykę opon z zerowymi emisjami CO2

Zarząd spółki Nokian Tyres podjął decyzję o inwestycji w nową fabrykę opon dla samochodów osobowych. Zakład zostanie zbudowany od podstaw w Rumunii i znajdować się będzie w Oradei na północnym zachodzie kraju, niedaleko granicy węgierskiej.

Nokian Tyres prowadzący działalność w Rosji od 2005 roku, poinformował w czerwcu 2022 roku o podjęciu decyzji o kontrolowanym wycofaniu się z rynku rosyjskiego. Ze względu na wojnę w Ukrainie i sankcje, kontynuowanie działalności w tym kraju nie było możliwe do utrzymania. W październiku podpisana została umowa sprzedaży rosyjskich zakładów Nokian Tyres.

Teraz dowiadujemy się, że Nokian zainwestuje w Rumunii, gdzie wybuduje zupełnie nową fabrykę. Zakład produkcyjny ma mieć wydajność 6 milionów opon rocznie, z potencjałem na poszerzenie w przyszłości. W tej samej lokalizacji znajdzie się również punkt dystrybucyjny do magazynowania i dystrybucji opon. Łączna wysokość inwestycji oceniana jest na ok. 650 milionów euro. Budowa ma się rozpocząć na początku 2023 roku. Start produkcji opon przewidywany jest na drugą połowę roku 2024, a komercyjna produkcji opon planowana jest na początki 2025 roku.

Ta inwestycja to istotna decyzja strategiczna umożliwiająca nam dalszy wzrost. Światowej klasy zakład produkcyjny w Europie to kluczowy krok na drodze do uzyskania dodatkowych mocy przerobowych oraz utworzenia zrównoważonej platformy produkcyjnej w czasie, gdy zaczynamy budować nowe Nokian Tyres bez Rosji

– mówi Jukka Moisio, Prezes Zarządu i CEO Nokian Tyres.

Planowane jest, że rumuńska fabryka zatrudniać będzie około 500 pracowników. Zakład skupi się na produkcji opon dla samochodów osobowych i SUV o większych felgach, przeznaczonych głównie na rynek środkowoeuropejski.

Zależy nam na zbudowaniu fabryki o zerowych emisjach CO2 – pierwszej w naszej branży. Lokalizacja w Rumunii pomaga w osiągnięciu tego celu, ponieważ możemy korzystać z zielonej energii produkowanej w bliskiej okolicy. Dodatkowo prowadzimy krytyczną ocenę procesów produkcyjnych, aby znaleźć najbardziej zrównoważone sposoby produkcji opon

– mówi Adrian Kaczmarczyk, Starszy Wiceprezes ds. Działań Zaopatrzeniowych (SVP, Supply Operations).

Więcej wiadomości ze świata motoryzacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.