Powerdot otrzyma kolejne 100 mln euro. Będzie za nie stawiać stacje ładowania w Polsce

Firma Powerdot Poland poinformowała, że otrzyma od funduszu Antin dodatkowe 100 mln euro dofinansowania. Znaczna część tej kwoty zostanie przeznaczona na rozwój polskiej infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych.

Firma, która ma zamiar postawić w Polsce gęstą sieć stacji ładowania wysokiej mocy, właśnie poinformowała, otrzyma finansowy zastrzyk w wysokości 100 mln euro. Istotna część tej kwoty ma być wydana w Polsce, gdzie Powerdot chce zainwestować do końca 2025 roku 200 mln zł. Pieniądze mają być przeznaczone na rozwój sieci stacji ładowania o dużej mocy w całym kraju oraz na rozwój technologii ułatwiających korzystanie z usługi ładowania, między innymi dzięki wprowadzaniu nowoczesnych metod płatności.

Zobacz wideo Hyundai Ioniq 5 - testujemy auto nie z tego świata

W 2022 roku francuski fundusz strukturalny Antin dokapitalizował Powerdot kwotą 150 mln euro. Firma właśnie zabezpieczyła kolejną rundę finansowania, dzięki której nie musi martwić się o najbliższą przyszłość. Antin Infrastructure Partners wraz z portugalską grupą Arie zdecydowały się dokapitalizować Powerdot kolejnymi 100 mln euro. Dzięki temu firma może zwiększać swoje inwestycje w Europie.

Uwzględniając już realizowane i rozpoczęte inwestycje, Powerdot przeznaczy na rozwój infrastruktury w Polsce łącznie 200 mln zł do końca 2025 roku. Polska jest dla Powerdot jednym z najważniejszych rynków, ze względu na jej wielkość, potencjał ekonomiczny, a także stosunkowo wczesny etap rozwoju elektromobilności

– informuje Grigoriy Grigoriev, dyrektor generalny Powerdot w Polsce.

Model biznesowy Powerdot opiera się o ideę "destination charging" zakładającą budowę stacji ładowania w miejscach, które użytkownicy aut elektrycznych odwiedzają w ramach swoich codziennych aktywności. Chodzi o takie lokalizacje jak: sklepy i centra handlowe, urzędy i lokale usługowe. Dzięki rozbudowie infrastruktury w takich lokalizacjach, kierowcy samochodach nie tracą oni czasu, gdy auto się ładuje.

W tej chwili Powerdot Poland zajmuje się m.in. budwą 600 stacji przy Biedronkach

Aktualnie Powertdot Poland uruchomił w naszym kraju już 250 punktów ładowania (każda stacja ma kilka punktów) i jest w trakcie realizacji 1500 kolejnych. Powerdot ma zamiar m.in. postawić 600 stacji ładowania przy sklepach Biedronka w całym kraju, każda o mocy 120 kW. Jeśli to się uda, spowoduje potrojenie dostępnej w Polsce liczby złączy ładowania prądem stałym (DC) o mocy powyżej 100 kW. Oprócz tego Powerdot tworzy infrastrukturę dla licznych centrów handlowych i parkingów w różnych częściach Polski, a ponadto realizuje inwestycje dla franczyzobiorców sklepów takich marek, jak: Intermarche, SPAR, Auchan, czy E.Leclerc. Sporym osiągnięciem firmy jest patrnerstwo z władzami Gorzowa Wielkopolskiego, w ramach którego tworzy miejską sieć stacji ładowania. Powerdot pokrywa wszystkie koszty związane z budowanymi stacjami ładowania, a następnie pełni funkcję ich operatora.

Przedstawiciele Powerdot Poland informują, że wartość realizowanych przez nią w Polsce projektów jest większa od inwestycji Powerdot w Hiszpanii, Portugalii czy w Belgii, ustępując pod względem wielkości jedynie rynkowi francuskiemu. W całej Europie Powerdot uruchomił już pięć tysięcy punktów ładowania i jest w trakcie realizacji kolejnych dziesięciu tysięcy. Infrastruktura to jeden z filarów elektromobilności. Rozwój sieci ładowarek z prawdziwego zdarzenia może pomóc przełamać niechęć wielu kierowców do elektryków i sprawić, że ich popularność zauważalnie wzrośnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.