Już za dwa lata Volkswagen może wyprzedzić Teslę w sprzedaży aut elektrycznych

Raport Bloomberg Intelligence szacuje, że Volkswagen potrzebuje dwóch lat, aby wyprzedzić Teslę i stać się globalnym liderem w sprzedaży aut elektrycznych.

Już teraz grupa Volkswagen dominuje pod względem sprzedaży aut elektrycznych w Europie. W samym 2021 roku sprzedała tu 310 tysięcy pojazdów z napędem wyłącznie elektrycznym, podczas gdy Tesla osiągnęła wynik 170 tysięcy sprzedanych samochodów. To nie wystarczy jednak, aby pokonać Teslę na globalnym rynku, a poważną konkurencją są także wschodnie marki.

Więcej o rynku aut elektrycznych piszemy na stronie Gazeta.pl

Aby niemiecki koncern mógł konkurować z Teslą, musi zaznaczyć swoją obecność na rynku chińskim, gdzie jej udział w autach BEV wynosi obecnie zaledwie 3,5 procent.  Tam silną konkurencją jest koncern BYD, który według Blommberga ma w tym roku zostać trzecim co do wielkości producentem samochodów elektrycznych, wyprzedzając markę Changan (również chińską).

Wcześniej Bloomberg zakładał, że VW może wyprzedzić Teslę już w 2023 roku, jednak ta dokonała wielu inwestycji, m.in. otwierając nowe fabryki w Niemczech oraz Teksasie, co pozwoliło jej znacznie zwiększyć sprzedaż. Volkswagen także dokonuje inwestycji, przeznaczając 30 miliardów euro m.in. na rozwój łańcucha dostaw czy nowe fabryki akumulatorów, których zamierza wybudować aż sześć do końca 2030 roku.

W 2021 roku globalny ranking koncernów motoryzacyjnych pod względem sprzedaży aut elektrycznych wyglądał następująco:

 1. Tesla
 2. Grupa Volkswagen
 3. General Motors
 4. BYD
 5. Stellantis
 6. Changan
 7. Mercedes-Benz
 8. Ford
 9. Geely
 10. Toyota

W 2025 roku według Bloomberg będzie on wyglądać tak:

 1. Grupa Volkswagen
 2. Tesla
 3. BYD
 4. Ford
 5. Changan
 6. General Motors
 7. Stellantis
 8. Geely
 9. Mercedes-Benz
 10. Toyota

Bloomberg sugeruje także, że globalny udział aut elektrycznych w 2025 roku wyniesie jedynie 15 procent, co wydaje się dość pesymistycznym scenariuszem względem innych predykcji. Według raportu w 2021 roku odsetek ten wynosił 6 proc.

Zobacz wideo Ognisty rydwan w praktycznym wydaniu - sprawdzamy Cuprę Ateca
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.