Bezpłatne ładowarki Supercharger przy granicy z Ukrainą. Elon Musk ułatwia pomoc humanitarną

Firmy Muska starają się pomagać Ukraińcom, jak mogą. Wcześniej miliarder skierował satelity Starlink nad broniący się kraj. Teraz uruchamia darmowe ładowanie na Superchargerach przy granicy z Ukrainą.

Starlink pozwala walczącym mieszkańcom Ukrainy na bezprzewodowy dostęp do internetu i komunikację ze światem, nawet kiedy zostaną odcięci od tradycyjnych kanałów. Musk w ciągu 10 minut zareagował na odezwę wicepremiera Ukrainy Mychajła Fedorowa.

Błyskawicznie uaktywnił usługi Starlink oferowane przez jego firmę SpaceX na terenie naszych wschodnich sąsiadów. Dodatkowo skierował tam satelity z innych regionów. Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny, którego zadaniem jest dostarczanie łączności internetowej na całym świecie. Dotyczy to zwłaszcza regionów o niskiej gęstości zaludnienia, w których normalnie internet jest niedostępny.

Szukasz wiadomości z ukraińskiej granicy? Znajdziesz je na gazeta.pl

Teraz Tesla włączyła możliwość bezpłatnego uzupełniania energii w ładowarkach Supercharger zlokalizowanych w pobliżu ukraińskiej granicy: w Polsce, Słowacji i Węgrzech. Polska darmowa stacja Supercharger jest w pobliżu Trzebowniska, Nowej Wsi i trasy A4 z Krakowa do Lwowa.

Są tam cztery oddzielne stanowiska ładowania o mocy 120 kW. Dwie podwójne stacje łatwo znaleźć — są na parkingu przy hotelu Blue Diamond. Wyposażono je w kable do ładowania Typ 2 oraz CCS 2, więc mogą z nich korzystać auta różnych marek, nie tylko Tesle.

Pozostałe trzy darmowe stacje są w Koszycach (Słowacja), Miskolcu i Debreczynie (Węgry). Na wszystkich można bezpłatnie ładować elektryczne samochody Tesli oraz innych marek. To ma być ułatwienie dla kierowców, którzy chcą zorganizować transport ukraińskich migrantów wojennych. Z czasem opłaty za ładowanie mają zostać czasowo wyłączone na kolejnych Superchargerach w zależności od zapotrzebowania, ale ich sieć na ukraińskim pograniczu nie jest gęsta.

Dlatego apelujemy o nieużywanie darmowych ładowarek Supercharger do innych celów. Przez jakiś czas każdy będzie mógł bezpłatnie naładować tam akumulatory swojego auta, ale nie róbmy tego z innego powodu niż bezinteresowna pomoc ukraińskim uciekinierom ze strefy działań wojennych. Bądźmy przyzwoici i nie blokujmy ładowarek.

*****

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.