Orlen wprowadza opłaty za ładowarki do samochodów elektrycznych. Na razie w pięciu miastach. Do obliczenia kosztu potrzebny jest wzór

PKN Orlen ogłosił, że zakończył okres testowy, w którym korzystanie z ładowarek było bezpłatne. Na razie koncern wprowadził opłaty za prąd na stacjach w pięciu dużych miastach. Nie ma wśród nich Warszawy. Do obliczenia stawki za prąd niezbędne jest użycie prostego wzoru.

Dzisiaj, 9 grudnia 2020 roku zaczęły obowiązywać opłaty korzystanie z ładowarek do samochodów elektrycznych na stacjach Orlen w pięciu polskich miastach: Gdyni, Katowicach, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Na razie na liście nie ma Warszawy, ale można się spodziewać, że stolica wkrótce też zostanie objęta opłatami. Będą wdrażane konsekwentnie na wszystkich stacjach wyposażonych w ładowarki do samochodów elektrycznych, bo PKN Orlen zakończył okres testowy.

Ile kosztuje prąd na stacjach Orlenu. To zależy od mocy ładowania, ilości prądu i czasu spędzonego na stanowisku. Koncern zastosował prosty wzór: opłata jest sumą dwóch składników. Pierwszy to cena prądu za kWh, która zależy od mocy ładowania. Najtańsze jest uzupełnianie poziomu akumulatorów prądem zmiennym.

Taka usługa kosztuje 1,43 zł/kWh. Więcej zapłacą kierowcy korzystający z szybkich ładowarek. W przypadku mocy 50 kW opłata wyniesie 1,99 zł/kWh. W najszybszych ładowarkach o mocy większej niż 50 kW (100/150 kW), z których mogą korzystać tylko niektóre samochody elektryczne, prąd kosztuje 2,39 zł/kWh. Drugim składnikiem końcowej opłaty jest czas, przez który samochód jest podłączony do źródła prądu.

Opłata za postój w wysokości 0,4 zł/min zaczyna być naliczana po 60 minutach w przypadku ładowania prądem zmiennym i po 45 minutach, gdy korzystamy z ładowarki prądu stałego. Taki cennik ma zachęcać użytkowników samochodów elektrycznych do częstszego uzupełniania poziomu energii w akumulatorach trakcyjnych, dzięki czemu z ograniczonej liczby ładowarek będzie mogło skorzystać więcej kierowców.

Cennik ładowarek samochodowych na stacjach OrlenCennik ładowarek samochodowych na stacjach Orlen fot. Orlen

Do końca 2021 roku w Polsce ma być 150 stacji ładowania Orlen

Polski Koncern Naftowy Orlen ma w tej chwili 67 stacji szybkiego (50 kW lub 100 kW) ładowania w całej Polsce, 28 z nich powstało w 2020 roku. Stanowiska są rozmieszczone w większych miastach i przy głównych trasach.

Od początku 2020 roku Orlen intensywnie rozbudowuje sieć ładowarek elektrycznych. Są zaopatrzone w złącza ładowania prądem stałym typu CHAdeMO oraz Typ 2 i CCS Combo 2, dzięki czemu mogą obsłużyć większość samochodów elektrycznych.

Do korzystania z ładowarek na stacjach PKN niezbędne jest zainstalowanie aplikacji Orlen Charge. Jest dostępna na telefony z systemami Android oraz iOS. Przy jej użyciu będzie pobierana opłata za ładowanie samochodu elektrycznego. Aplikacji trzeba udzielić zezwolenia na korzystanie z karty płatniczej.

Oprócz tego program na smartfony Orlen Charge pozwala na lepsze zaplanowanie trasy i procesu ładowania. Przy jego pomocy można znaleźć najbliższą stację oraz sprawdzić, które złącza są aktualnie dostępne. Po podłączeniu samochodu do ładowarki dzięki Orlen Charge można zdalnie monitorować proces ładowania.

Oprócz 67 stacji Orlen, które już teraz oferują stanowiska do szybkiego ładowania, w 2021 roku mają powstać takie punkty na kolejnych 83 stacjach. To oznacza, że użytkowanie samochodów elektrycznych w Polsce wkrótce stanie się łatwiejsze, ale i droższe. Okres próbny właśnie dobiega końca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.