Elektryczny Jaguar nie daje szans rywalom i cieszy się z tytułu World Car of the Year 2019. Kolejny triumf SUV-a

Filip Trusz
Najpierw w Europie, teraz na całym świecie - Jaguar I-Pace nie daje szans konkurentom i zgarnia kolejny tytuł Samochodu Roku. Elektryczny Jaguar wygrał w aż trzech kategoriach. W World Car of the Year 2019 nie obyło się też bez niespodzianek.

World Car of the Year - Jaguar I-Pace (nagroda główna)

W Europie samochód roku wybrano podczas marcowego Salonu Samochodowego w Genewie. Zwyciężył elektryczny Jaguar I-Pace. Teraz mamy połowę kwietnia, salon w Nowym Jorku, konkurs Car of the Year 2019 i tego samego zwycięzcę. Jaguar zgarnia kolejną nagrodę dla Samochodu Roku. World Car of the Year to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w świecie motoryzacji. Na zwycięzcę w każdej kategorii głosuje 86 jurorów z całego świata.

W ścisłym finale Jaguar I-Pace wygrał z Audi e-tron i Volvo S60/V60.

Jaguar I-PaceJaguar I-Pace fot. Jaguar

World Green Car of the Year: Jaguar I-Pace (ekologiczny samochód roku)

Co roku w konkursie World Car of the Year wybierany jest samochód, który wg jurorów jest najbardziej przyjazny środowisku. Tutaj także postawiono na elektrycznego SUV-a z Wielkiej Brytanii. Smakiem znowu musiało się obejść Audi e-tron. W finale znalazł się także wodorowy Hyundai Nexo.

World Car Design of the Year: Jaguar I-Pace (design roku)

Trzecią nagrodą dla elektrycznego Jaguara jest laur dla jego projektantów, odpowiadających za stylistykę. Jurorzy uznali, że to właśnie I-Pace'owi należy się tytuł designu roku. Z kim Jaguar wygrał w tej kategorii?  Z Suzuki Jimny i Volvo XC40.

Jaguar I-PaceJaguar I-Pace fot. Jaguar

World Performance Car of the Year: McLaren 720S (sportowy samochód roku)

McLaren 720S w konkursie Car of the Year pokonał Astona Martina Vantage oraz Mercedesa-Benz AMG 4-Door Coupe.

McLaren 720SMcLaren 720S Fot. McLaren

World Luxury Car of the Year: Audi A7 (luksusowy samochód roku)

Ta kategoria była wewnętrzną rozgrywką niemieckich producentów. O tytuł luksusowego samochodu roku walczyło Audi Q8, Audi A7 oraz BMW serii 8. Najwięcej głosów w finale zgarnęło A7.

Audi A7 55 TFSI QuattroAudi A7 55 TFSI Quattro fot. Tomasz Korniejew

World Urban Car of the Year: Suzuki Jimny (miejski samochód roku)

To chyba największa niespodzianka. Jurorzy w kategorii miejskiego samochodu roku postawili nie na klasyczne miejskie auto, a na małą terenówkę. Wielkim zwycięzcą okazało się Suzuki Jimny. W pokonanym polu zostały Kia Soul i Hyundai AH2 / Santro.

Suzuki JimnySuzuki Jimny fot. Filip Trusz

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.