Porsche Taycan, czyli elektryczny samochód, który ma odmienić branżę

Filip Trusz
Do tej pory zbliżający się wielkimi krokami elektryczny samochód Porsche krył się pod koncepcyjną nazwą Mission E. Teraz dowiedzieliśmy się, że nowy model będzie się nazywał Taycan. I poznaliśmy kilka szczegółów.

Porsche Taycan - tak będzie się nazywało nowe Porsche. Będzie to pierwszy w historii samochód producenta napędzany tylko i wyłącznie silnikami elektrycznymi. Premierę zaplanowano na przyszły rok. Jak donosi CNBC, szef Porsche Oliver Blume zdradził, że Taycan ma oznaczać "młodego, żywiołowego konia".

Wiemy, że Porsche Taycan będzie garściami czerpać z koncepcyjnego Mission E. Co to oznacza? W Mission E pracowały dwa silniki elektryczne, które wspólnie generowały ponad 600 KM mocy. To podobny duet jak w wyścigowym 919 Hybrid. Pierwsza setka? Imponujące 3,5 sekundy. Na jednym ładowaniu Mission E bez problemu pokona około 500 km. To jeszcze żaden przełom, ale Porsche opracowało specjalną ładowarkę z technologią 800 V. Dzięki niej Porsche po 15 minutach ładowania będzie mogło przejechać 400 km.

Zagraniczne źródła donoszą, że będą to parametry topowej wersji Porsche Taycan. W sprzedaży pojawi się także słabsza, 400-konna odmiana modelu, która w Stanach ma kosztować około 85 tysięcy dolarów.

Bardzo ważne, żebyśmy przenieśli do naszego elektryka wszystkie emocje i duszę Porsche. Nie możemy stworzyć elektrycznego samochodu ze znaczkiem Porsche, który nie będzie odpowiadał temu, czego nasi klienci oczekują od Porsche. 918 Spyder można jeździć w trybie elektrycznym i właśnie tak ma wyglądać jazda elektrycznym Porsche. Przeniesiemy do tego auta to, czego nauczyliśmy się w motorsporcie." - zapowiadał CEO marki Oliver Blume przy potwierdzeniu prac na produkcyjną wersją Mission E.

Niemcy do swojego projektu samochodu elektrycznego podchodzą bardzo poważnie. Niedawno informowalśmy, że Porsche przeznaczyło na jego rozwój 700 milionów euro. Pieniądze zainwestowano nie tylko w rozwój samego samochodu, ale też wytwarzanie własnych silników elektrycznych, nową linię produkcyjną i zatrudnienie ponad 1000 pracowników. Z technologii opracowanych na potrzeby Taycana będą oczywiście korzystać także inne modele producenta z Zuffenhausen.

Nowa fabryka, zbudowana z myślą o elektrykach, ma początkowo produkować 20 000 aut rocznie. Moce produkcyjne będą w przyszłości zwiększone.

W naszej galerii oprócz pierwszego teasera Taycana i zdjęć Porsche Mission E znajdziecie także Mission E Cross, lekko uterenowioną odmianę elektryka

Więcej o: