Prezydent ma nowe auto. Będziecie zaskoczeni. To nie droga limuzyna, a mały elektryk

Pierwszy, w pełni elektryczny samochód trafia do floty Kancelarii Prezydenta RP. Ma być symbolem ekologicznego podejścia urzędników. Idealnie nadaje się do miasta - nie emituje szkodliwych substancji, jest cichy i może jeździć po buspasach.

Dzięki ustawie o elektromobilności właściciele elektrycznych samochodów (takich jak np. BMW i3) będą mogli korzystać z różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość poruszania się po pasach ruchu dla autobusów. Mogą też korzystać z dedykowanych miejsc parkingowych. Co więcej, zakup takich pojazdów jest zwolniony z akcyzy.

BMW i3, które zasili flotę Kancelarii Prezydenta RP, to najpopularniejsze auto elektryczne w segmencie kompaktów klasy premium. Na razie oferta rynkowa nie jest zbyt bogata, ale przez następne lata na pewno się zmieni.

Zobacz także: Milion aut elektrycznych przestaje być mrzonką? Rząd ma plan na wsparcie elektromobilności

BMW i3 PrezydentaBMW i3 Prezydenta fot. Krzysztof Sitkowski

W ubiegłym roku odnotowano 29-procentowy wzrost sprzedaży tego modelu w Polsce - w sumie sprzedano 117 egzemplarzy. Przy okazji zadebiutowała odświeżona wersja modelu i3 oraz wariant i3s. Podstawowa odmiana kosztuje od 165 tys. zł.

Maluch w bazowej wersji ma elektryczny silnik o mocy 170 KM. Do 100 km/h rozpędza się w lekko ponad 7 sekund, a na jednym ładowaniu przejedzie 300 km. Tyle przynajmniej deklaruje producent, bo w realnym życiu zasięg jest trochę mniejszy. Małe BMW i3 znakomicie czuje się w mieście, gdzie przydaje się jego zwinność, dynamiczne przyspieszenia i oszczędność wynikająca z elektrycznego napędu.

Na dłuższe trasy po Polsce Prezydent i urzędnicy z jego kancelarii nie zrezygnują z limuzyn, ale elektryk z pewnością przyda się do poruszania po stolicy.

Zobacz także: "Same znaki zapytania, żadnych odpowiedzi", czyli dlaczego polskie auto elektryczne to wciąż mrzonka

Czy Twoim zdaniem polscy urzędnicy powinni przesiąść się do samochodów elektrycznych?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.