Renault Zoe już 50 000 sprzedanych aut

Jak nazywa się jeden z liderów europejskiego rynku samochodów elektrycznych? To mieszczuch znad Sekwany, Renault Zoe

Renault Kadjar | Ceny w Polsce | Bliźniak Qashqaia

Renault to jeden z najważniejszych graczy w europejskim segmencie samochodów elektrycznych. Francuzi mają w swojej ofercie trzy 100% elektryczne samochody. To eksperymentalny dziwoląg Renault Twizy, użytkowe Renault Kangoo Z.E. oraz miejskie Renault Zoe. Z całej trójki, to ten ostatni najlepiej się sprzedaje. Jak podają badania rynku, aż 98% kierowców ZOE jest zadowolonych ze swojego małego elektryka.

W samym 2015 roku do klientów trafiło 18,5 tys. egzemplarzy Zoe, co dało Renault 20% udział w rynku w Europie i 55% we Francji. Całkiem niedawno fabryki opuścił Renault Zoe o numerze 50 000. Trafił do Sylvie, mieszkającej w Saint Cloud.

Renault Zoe wielkością odpowiada przedstawicielowi segmentu B, Renault Clio. Obydwa auta łączy stylistyka oraz podobne wnętrze. Jednak to w znacznej mierze zupełnie inny samochód. Płyta podłogowa jest zmodyfikowana z powodu zamontowanych baterii litowo-jonowych. Takie samo jest przednie zawieszenie, ale tylne to już połączenie układu z Megane i nowych elementów, które muszą wytrzymać większą masę pojazdu (1465 kg).

Za napędzanie Renault odpowiada silnik elektryczny o mocy 88 KM i 220 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Podawany przez producenta zasięg na jednym ładowaniu, to 210 km. Trzeba się jednak liczyć, że przy normalnym, poza laboratoryjnym użytkowaniu spadnie do 150 km. Nie jest to oszałamiający wynik, ale środowiskiem naturalnym Zoe jest miasto, a podczas dojazdów do pracy albo wypadów do sklepu więcej nie potrzeba. Przynajmniej tak uważa 50 000 kierowców.

ZOBACZ TAKŻE:

Renault Kaptur | Nowy rosyjsko-francuski SUV

INNE LINKI

Renault Megane | Pełny cennik | Tańsze niż konkurencja

Renault Scenic | Lubiany minivan po raz czwarty

Prototypy | Nowy duży SUV Volkswagena przyłapany

Nowa Insignia już za rok?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.