Jak mieć najtańsze OC samochodu?

Ceny składek OC co roku zdają się iść w górę i coraz ciężej jest znaleźć dobrą, tanią ofertę ubezpieczenia. Podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności i na co zwracać uwagę kupując OC auta.

Zakres OC i od czego zależy wysokość składki?

Warto na początku zaznaczyć, że zakres ubezpieczenia OC pojazdy regulowany jest przez ustawę. Z tego względu jest on taki sam, niezależnie od tego, u jakiego ubezpieczyciela wykupimy polisę. Inaczej ma się jednak z wysokością składki, która może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi ubezpieczycielami. Na jej wysokość wpływa m.in. marka i wiek (a nawet jego kolor!) pojazdu, pojemność silnika, wiek kierowcy, wykonywany przez niego zawód, miejsce jego zamieszkania oraz zniżki wynikające z bezszkodowej jazdy.

Ważna informacja dla kierowców - zobacz zmiany stawek OC i AC >>>

66 q

Jak oszczędzić na OC? 

Na obniżenie stawek OC ma wpływ wpisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela czy bezszkodowa jazda. Jednak tego typu zniżki nie dla każdego będą łatwe do uzyskania. Gdzie jeszcze można szukać oszczędności?

  • Porównanie ofert w internecie lub u niezależnego agenta - jak wspomnieliśmy wcześniej, zakres OC jest niezmienny bez względu na ubezpieczyciela. Dlatego nie zawsze opłaca się przedłużanie ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela. Porównanie ofert w internecie jest szybkie, nic nas nie kosztuje a możemy oszczędzić nawet kilkaset złotych.
  • Płacenie pełnej kwoty - często o wiele taniej wychodzi zapłacenie pełnej składki na cały rok niż rozłożenie płatności w ratach.
  • Pakiety ubezpieczeń - warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel nie proponuje dodatkowej zniżki jeżeli zakupimy u niego również ubezpieczenie AC, na życie lub mieszkania. Jeżeli planujemy zakup więcej niż jednego ubezpieczenia, możemy zazwyczaj liczyć na korzystniejsze warunki lub ceny.

Więcej sprawdzonych sposobów na obniżenie składki OC znajdziecie tutaj >>>

Kary za brak OC 2018

Płaca minimalna wzrosła o 5 proc. Dzięki temu Polacy będą teraz zarabiać co najmniej 2100 zł brutto. Wraz z podwyżką płac pójdzie też podwyżka różnych artykułów, a tymczasem towarzystwa ubezpieczeniowe będą naliczać wyższe kary dla kierowców zwlekających z opłaceniem polisy OC.Dlatego maksymalny mandat za brak ubezpieczenia OC będzie wnosił 4200 zł dla aut osobowych - to o 200 zł więcej niż w zeszłym roku - dla pojazdów ciężarowych będzie wyższa o 600 zł (co w sumie daje 6600 zł). Właściciele skuterów i motocykli zapłacą więcej o 30 zł, czyli w sumie 700 zł. Poza zapłatą kary będziemy musieli się liczyć z koniecznością zapłaty pełnego odszkodowania osobom poszkodowanym. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA