Jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu to często niemały wydatek, a ubezpieczyciele często dodatkowo podnoszą składki w związku ze zmieniającymi się stawkami na rynku lub przepisami. Gdzie szukać oszczędności? Podpowiadamy, jak obniżyć składki za ubezpieczenia komunikacyjne.

Dodanie współwłaściciela

Wpisanie dziecka lub kogoś z najbliższej rodziny do dowodu rejestracyjnego auta, jako współwłaściciela samochodu, to sposób na "podarowanie mu" zniżek na przyszłe ubezpieczenie OC. Osiemnastolatek za polisę dla 25-letniego Peugeota 205 zapłaci nawet 4 tysiące złotych, co kilkukrotnie przewyższa wartość pojazdu. Aby uniknąć tak dużych wydatków na obowiązkowe ubezpieczenie OC warto rozważyć opcję dodania jako współwłaściciela pojazdu, kierowcy z długoletnim stażem, który posiada maksymalne zniżki w ubezpieczeniu OC.

Ważna informacja dla kierowców - zobacz zmiany stawek OC i AC >>>

Niestety wymaga to wielu formalności. Przede wszystkim musimy mieć osobę, której w akcie darowizny przekażemy część pojazdu. Akt darowizny trzeba zgłosić w Urzędzie Skarbowym oraz podanie stopnia pokrewieństwo osoby osiągającej korzyść wynikającą z darowania części auta. Jeżeli obdarowani zaliczają się do pierwszej grupy podatkowej (małżonek, rodzice, dzieci, rodzeństwo), zostaną zwolnieni z podatku od wzbogacenia, w pozostałych przypadkach wynosi on 2% od wartości darowanej części pojazdu. Następnie należy wrócić do przypisanego adresowi zameldowania Wydziału Komunikacji. By jednego dnia załatwić wszelkie formalności, niezbędne będą dowody osobiste lub paszporty obu współwłaścicieli, dowód rejestracyjny pojazdu, polisa OC, karta pojazdu (jeżeli została wydana), a także akt darowizny i dowód własności pojazdu.

11 q

Luki w przepisach?

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztu ubezpieczenia komunikacyjnego, może być wykorzystanie luk w przepisach. Dla przykładu kierowcy wykupują polisy krótkoterminowe dostępne z założenia dla komisów samochodowych. Tym samym, omijają zwyżki w składkach za ubezpieczenie OC, bowiem takie nie obowiązują w przypadku komisów samochodowych. Wystarczy więc do działalności gospodarczej dopisać właściwy numer PKD. Umożliwi to zawieranie krótkoterminowych polis OC na okres nie krótszy niż 30 dni. Dzięki nieprecyzyjnym regulacjom, czasem też w ten sposób oszukują osoby fizyczne i firmy niezwiązane z obrotem samochodami

Wykorzystywanie luk w przepisach jest jednak sposobem bardzo ryzykownym i może wiązać się z prawnymi konsekwencjami, gdy taka luka zostanie załatana.

Jazda bezszkodowa

Wypracowanie zniżki za bezszkodową jazdę wymaga czasu, chociaż oszczędności z jej tytułu mogą wynosić nawet do 70%. Niestety potrzeba lat bezszkodowej jazdy, by zniżka pozostała w mocy. Z kolei wystarczy jedna, drobna kolizja by ubezpieczyciel podniósł nam składkę. Niezależnie od powagi zdarzenia i wysokości wypłacanej rekompensaty, po stłuczce wartość ubezpieczenia w następnych latach może wzrosnąć nawet o 130%. Warto wziąć też pod uwagę to, że nie każdy ubezpieczyciel w równym stopniu przyznaje zniżki za bezszkodową jazdę oraz równie wysokie zwyżki za szkodową.

Porównywarka ofert w internecie

Jak wspomnieliśmy już powyżej, ceny ubezpieczeń komunikacyjnych u poszczególnych ubezpieczycieli mogą znacznie różnić się między sobą. Dlatego w każdym roku warto porównać oferty w różnych firmach ubezpieczeniowych, by wybrać najkorzystniejszą opcję. W tym celu polecamy przede wszystkim internetowe porównywarki cen OC i AC. To szybki sposób, dzięki któremu bez wychodzenia z domu możemy zapoznać się z największą ilością ofert, spośród których możemy wybrać tę najlepiej nam pasującą i spełniającą nasze wymagania. Warto pamiętać, że przy wyliczaniu składki ubezpieczenia liczą się nie tylko parametry techniczne ubezpieczanego pojazdu czy bezszkodowa jazda, ale także wiek, zawód i miejsce zamieszkania ubezpieczającego.

Porównywarka OC i AC - zyskaj nawet 517 zł, wybierając najkorzystniejszą ofertę >>>

Więcej o:
Komentarze (35)
Jak obniżyć składki za ubezpieczenie samochodu?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: msck

  Oceniono 14 razy 14

  najlepszy sposób żeby nabijać komuś zniżki to wcale nie dopisywanie go do oc samochodu czy skutera, bo wtedy oc wzrośnie o dość znaczną kwotę i w razie wypadku/kolizji, wszystkie osoby z umowy tracą te zniżki. najlepszy sposób na nabijanie zniżek młodym osobom, to rejestracja przyczepy/przyczepki na tą osobę, oc w tym wypadku i tak będzie śmiesznie niskie, a przyczepa nie może sama spowodować kolizji i nawet jeśli będzie w niej uczestniczyć to historia szkód będzie ciążyć na samochodzie, a nie przyczepie

 • Gość: wkurwiony_edek

  Oceniono 17 razy 11

  poradnik taki sobie. lepiej kupić moped 50ccm a następnie płacic za niego nie za duze w sumie składki. i robi się fajna historia składkowa, a jak dzieciak podrośnie to może do szkoły sobie dojeżdżać. a wogle to zastanawia mnie po co i z jakich powodów - poza nabijaniem kasy ubezpieczycielowi, polisy są na cały rok? strasznie utrudnia zycie kierowcy...

 • dirxml_iii

  Oceniono 4 razy 4

  nie czytajcie tego debilnego tekstu, otóż rok temu zapłaciłem za OC 820 zł, teraz myślałem, że pozostając w tym towarzystwie dostane zniżkę za kontynuację, otóż myliłem się, tez muszę dopłacić prawie 100 zł za te same warunki ubezpieczenia ...

 • Gość: takitam

  Oceniono 5 razy 3

  Tym samym, omijają zwyżki w składkach za ubezpieczenie OC, bowiem takie nie obowiązują w przypadku komisów samochodowych. Wystarczy więc do działalności gospodarczej dopisać właściwy numer PKD. Umożliwi to zawieranie krótkoterminowych polis OC na okres nie krótszy niż 30 dni. Dzięki nieprecyzyjnym regulacjom, czasem też w ten sposób oszukują osoby fizyczne i firmy niezwiązane z obrotem samochodami.
  CZYLI POŚWIADCZENIE NIEPRAWDY W CELU WYŁUDZENIA KORZYŚCI.... BRAWO GAZETA!!
  CO JUTRO ZASERWUJECIE? MOŻE JAK WYŁUDZIĆ 500+?

  PS czy przyszłe sprawy sądowe bierzecie na siebie?

 • e_gregor2

  Oceniono 2 razy 2

  "Tak obniżyliśmy składki OC i AC o kilkaset zł. Mamy prosty, szybki i legalny sposób:"

  A matoły piszą o zniżkach za bezszkodową jazdę. No na prawdę prosty i przede wszystkim szybki sposób.

 • Gość: Gość Darek

  Oceniono 2 razy 2

  Z tą podwyżką z powodu kolizji to niezłe jaja są. WSZYSCY kierowcy którzy nie mieli stłuczki w poprzednim roku dostali od ubezpieczycielów ok 70% większe ubezpieczenie bo tak czyli wychodzi jakby KAŻDY kierowca miał w roku 0.5 stłuczki lub kolizji. Warto dodać że według danych ubezpieczeniowych oni w tamtym roku wypłacili więcej pieniędzy kierowcom o ok 7%.

 • Gość: Michał

  0

  Proste sprawdzić w aplikacji Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

 • Gość: Żbik

  0

  Co za bzdety. Jeśli szukacie dobrego i sprawdzonego sposobu to wystarczy podać w danych adres jakiejś wiochy i tyle. Proste i nikt tego nie weryfikuje. Mogę przecież być zameldowane w Warszawie, ale pracować w jakimś pierdziszewie dolnym, gdzie składaka jest 2 razy mniejsza. Stosuje to od kilku lat.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX