Jak dbać o opony? Te wskazówki zwiększą bezpieczeństwo na drodze

Opony są jednym z najważniejszych elementów w samochodzie, ponieważ to one mają kontakt z nawierzchnią i od nich w dużej mierze zależy komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, jak dbać o opony, by utrzymać je w dobrym stanie.

Jak dbać o opony - wskazówki ogólne

Przede wszystkim warto poświęcić trochę czasu na dobór odpowiednich opon. Najważniejsze parametry, na jakie trzeba zwrócić uwagę to ich szerokość, profil i średnica felgi, na jaką mają być zamontowane. Należy także pamiętać o odpowiednio wysokim indeksie nośności i prędkości. By opony były w dobrym stanie:

  • regularnie sprawdzaj stan bieżnika - wymień opony gdy ich głębokość osiągnie 1,6 mm
  • sprawdzaj ciśnienie w oponach raz w miesiącu - optymalne ciśnienie opony powinno być dopasowane do pojazdu i to w jego parametrach należy szukać zalecanej liczby
  • zadbaj o prawidłowe wyważenie kół, co będzie miało wpływ na żywotność opon oraz geometrię ich osi
  • sprawdź zawory i elementy zużywalne, których wymiana nie jest kosztowna, a znacząco może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy
  • wymień opony, kiedy jest to konieczne - żywotność opon zależy od producenta, stopnia zużycia i innych czynników

Jak dbać o opony - wskazówki ogólneJak dbać o opony - wskazówki ogólne kolaż redakcja, materiały partnerów

Jak dbać o opony zimowe?

Opony zimowe zdecydowanie zmagają się za cięższymi warunkami drogowymi niż te letnie. Dodatkowo jazda zimą jest często bardzo niebezpieczna ze względu na warunki na drodze. Dlatego odpowiednie zadbanie o opony zimowe jest jeszcze ważniejsze. Przede wszystkim kontroluj ciśnienie w oponach - ma to zimą ogromne znaczenie nie tylko z punktu widzenia ekonomii jazdy, ale także bezpieczeństwa. Warto też przyjrzeć się głębokości bieżnika, który zimą powinien mieć 4 mm - zalecane 1,6 mm to zdecydowanie za mało na polskie drogi zimą. Również odpowiednie wyważenie kół ma większe znaczenie zimą, ponieważ uszkodzenia pojazdu z tego tytułu zdarzają się o tej porze roku znacznie częściej. 

Samochód, który wciśnie się w najwęższe miejsce parkingowe. W każdym kole ma osobny silnik

Opony zimoweOpony zimowe materiały producenta

Przechowywanie opon

Odpowiednie przechowywanie nieużywanych opon jest również bardzo ważne dla przedłużenia ich żywotności. Przede wszystkim warto pamiętać, by nie leżały jedne na drugiej, ponieważ może to doprowadzić do ich odkształceń. Opony powinny być przechowywane w suchym miejscu, tak by nie był narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. Należy również unikać w miejscu ich przechowywania rozpalania otwartego ognia czy styczności z ostrymi przedmiotami, które mogłyby spowodować uszkodzenie. Naprawą uszkodzonych opon warto, by zajął się autoryzowany serwis. 

Przechowywanie oponPrzechowywanie opon kolaż redakcja, materiały partnerów, fot. Grzegorz Dąbrowski

Poniżej znajdziesz więcej akcesoriów, które pomogą zadbać o opony do twojego samochodu

Więcej o: