CB radio - jaki model wybrać? Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed zakupem

Jak kupić CB radio? Podpowiadamy, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, by kupić odpowiedni model dla siebie.

CB radio - jak działa?

CB radio to nic innego urządzenie do łączności na niewielkie odległości (do około kilkunastu kilometrów), które służy do naziemnej komunikacji między kierowcami. Nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń, ale wybrany model musi spełniać europejskie standardy ETSI dla tego typu urządzeń oraz mieć oznaczenie CE, które dopuszcza je do użytku na terenie Unii Europejskiej. 

CB radio - jak działa, rodzajeCB radio - jak działa, rodzaje kolaż redakcja, materiały partnerów

CB radio - rodzaje

 • Przenośne CB radio, czyli walkie-talkie. Mogą być używane, jeśli istnieje możliwość podłączenia do anteny zewnętrznej
 • Przewoźne, wymagające zewnętrznego zasilania oraz anteny zewnętrznej; daje mniejsze zakłócenia niż radia przenośne
 • Stacjonarne CB radia - zdecydowanie najdroższe rozwiązanie, dające jednak najlepszą jakość połączenia

Najważniejsze funkcje CB radia

Jedną z najważniejszych funkcji na jaką warto zwrócić uwagę przed zakupem CB radia jest tzw. ASQ, czyli automatyczna redukcja szumów. Warto by ASQ było umieszczone w mikrofonie, dzięki czemu korzystanie z radia jest o wiele wygodniejsze. Jeżeli jeździmy głównie po dużych miastach, gdzie odbiorników będzie dużo, warto również zwrócić uwagę na RF-Gain, którego zadaniem jest redukcja zakłóceń oraz regulacja czułości odbiornika. S-meter z kolei pokazuje siłę odbieranego sygnału.  

CB radiaCB radia kolaż redakcja, materiały partnera, fot. carcbradios.com, autor NN

Antena to podstawa

To antena w największej mierze wpływa na to, jak dobrze będzie odbierany sygnał przez nasze CB radio. Im dłuższa tym oczywiście lepsza, ale długie anteny stosują przede wszstkim zawodowi kierowcy, którym wymiana informacji w drodze jest niezbędna do pracy. Jeżeli zależy nam jedynie na wymianie informacji o okolicznych utrudnieniach na drodze, wystarczy nam antena 30-50 cm. 

Anteny możemy podzielić ze względu na sposób montażu. Najbardziej bezinwazyjne i najładniejsze są modele montowane za pomocą specjalnego uchwytu na relingi, rynienki lub klapę bagażnika. 

Inne ważne parametry

Najważniejsze to dopasować kupowane urządzenie do swoich potrzeb. Przede wszystkim poza powyżej wymienionymi funkcjami, warto także zwrócić uwagę na ilość odbieranych kanałów czy stabilność częstotliwości. W przypadku tej ostatniej - niższa wartość oznacza stabilniejsze połączenie. Odbiornik powinien również posiadać czułości AM i FM.

CB radio to niewątpliwie bardzo przydatne urządzenie, które pomaga omijać korki czy roboty drogowe. 

Więcej o:
Komentarze (17)
CB radio - jaki model wybrać?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • kiks11

  Oceniono 16 razy 16

  >Odbiornik powinien również posiadać czułości AM i FM.< ja też z czułością myślę o stanie wiedzy piszącego, do tego dodam antena długa jest lepsza od krótkiej. Może by tak słowo o długosciach rezonansowych, antenach kolinearnych i innych bzdetach tak mało waznych w tym temacie. A propos, czułość jest ważna, nawet bardzo, ale odbiornika.

 • Gość: CBista cyklista

  Oceniono 14 razy 14

  Co za idiota to pisał? Czułość AM FM? Człowieku, weź "gruszkę" i stuknij się w łeb!

 • warszawiak67

  Oceniono 7 razy 3

  Kto z "cywilnych" kierowców używa jeszcze CB?
  Zwłaszcza jak jedziesz z dziećmi i "nasłuchać" się można...?

 • skromne-zero

  Oceniono 9 razy 3

  CB to wspaniała sprawa. Można pogadać z innymi co nas czaka na trasie, ale korzystając ze wstęg (USB) zaliczyć ciekawego DX ze świata. Bajka:)

 • Sławomir Kurek

  Oceniono 9 razy 3

  Nie wiem z czego, ciągle jeszcze, wynika ta popularność CB w Polsce. Rozumiem, od biedy, zawodowych kierowców, ale po co to kupują prawie niedzielni kierowcy?

 • Gość: pani Janina z Koziegomlyna

  Oceniono 2 razy 0

  A tak w ogóle, najmniej inwazyjną anteną jest chyba magnesówka, czyż nie?

 • Gość: klm

  0

  a na cholerę CB, jak jest Yanosik??

 • ogniesteoczy

  Oceniono 2 razy 0

  no fakt gimbazo.
  łączności na FM z dywizją 14 i 13
  łączności na SSB z dywizją 2 i 9
  to faktycznie krótkie łączności.

 • Gość: Uniden

  0

  na poczatku lat 80tych uzywalem CB, potem w USA przestaly byc codziennoscia. Z 10 lat temu przemierzalem USA autem i wjechalem do jednego ze stanow dzien po huraganie.........nie bylo pradu, nie dzialaly stacje benzynowe ani telefony komorkowe. Po tym wydarzeniu kupilem ponownie dobre CB i zabieram je w kazda podroz dluzsza niz 200 km....a gdy zamontuje antene na stale gdzies przy tylnym blotniku to CB bedzie mi towarzyszylo codziennie. Nie po to zeby gadac ale po to zeby miec nasluch na kanal policyjny tam gdzie telefony komorkowe nie maja zasiegu

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX