Tradycyjna nawigacja czy smartfon - co sprawdzi się lepiej?

Tradycyjne nawigacje GPS są coraz częściej wypierane przez smartfony z darmowymi mapami. Czy jednak słusznie? Podpowiadamy, kiedy lepiej sprawdzi się dedykowana nawigacja i w jakich przypadkach smartfon całkowicie wystarczy.

Dlaczego tradycyjna nawigacja?

Chociaż mapy dostępne dla smartfonów zajęły dużą część rynku, to wciąż tradycyjne nawigacje samochodowe są bardzo użytecznymi sprzętami i w niektórych sytuacjach niemal niezbędnymi. Kiedy warto wyposażyć się w dedykowane urządzenie?

  • Za granicą - nawigacja w smartfonie ciągnie bardzo duże zasoby transferu danych, co za granicą może kosztować nas niemałą fortunę. Z kolei nawigacje tradycyjne pracują w trybie offline.
  •  Kiedy zależy nam na dokładności map - tradycyjne nawigacje są często znacznie szybciej aktualizowane niż darmowe mapy dostępne dla smartfonów.
  • Kiedy zależy nam na rzetelnej informacji - o wiele częściej tradycyjne nawigacje lepiej pokazują aktualne dane dotyczące zatłoczenia na drodze czy przebudowy dróg i objazdów, ze względu usługę TMC, którą wykupuje duża część producentów.
  • Duży wybór dodatkowych opcji - tradycyjne urządzenia dają często znacznie większy wybór możliwości konfiguracji trasy zw względu na nasze oczekiwania (np. trasa łatwa, szybka, ekonomiczna) czy parametrów pojazdu. 

Tradycyjna nawigacjaTradycyjna nawigacja kolaż redakcja, materiał partnerów

W jakich przypadkach smartfon?

Nawigacja w smartfonach to oczywiście doskonała opcja, dla osób, które głównie przemieszczają się po mieście i na terenie Polski lub jeżdżą niewiele. Jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ponieważ w cenie dedykowanej nawigacji możemy dostać wielofunkcyjne urządzanie, które poprowadzi nas po większości drogach nie gorzej od tradycyjnego sprzętu. Do smartfona musimy również dokupić odpowiednie akcesoria, jak chociażby uchwyt, które często są dodawane do kompletu z tradycyjną nawigacją. 

Nawigacja w smartfonieNawigacja w smartfonie fot. pixabay

Przydatne akcesoria

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na dedykowany sprzęt, czy pozostaniecie przy nawigacji w smartfonie, będziecie prawdopodobnie musieli dokupić kilka akcesoriów. Przede wszystkim przyda się uchwyt na nawigację (część modeli tradycyjnych ma je w komplecie). Może być także konieczność dokupienia zasilacza czy ładowarki do gniazdka samochodowego.

Przydatne akcesoriaPrzydatne akcesoria kolaż redakcja, materiały partnerów

Poniżej przygotowaliśmy dla was przegląd zarówno tradycyjnych nawigacji, jak i smartfonów ze sporym ekranem, które również sprawdzą się, kiedy będziemy potrzebować pomocy, przy znalezieniu drogi.  

Więcej o: