Tradycyjna nawigacja czy smartfon - co sprawdzi się lepiej?

Tradycyjne nawigacje GPS są coraz częściej wypierane przez smartfony z darmowymi mapami. Czy jednak słusznie? Podpowiadamy, kiedy lepiej sprawdzi się dedykowana nawigacja i w jakich przypadkach smartfon całkowicie wystarczy.

Dlaczego tradycyjna nawigacja?

Chociaż mapy dostępne dla smartfonów zajęły dużą część rynku, to wciąż tradycyjne nawigacje samochodowe są bardzo użytecznymi sprzętami i w niektórych sytuacjach niemal niezbędnymi. Kiedy warto wyposażyć się w dedykowane urządzenie?

 • Za granicą - nawigacja w smartfonie ciągnie bardzo duże zasoby transferu danych, co za granicą może kosztować nas niemałą fortunę. Z kolei nawigacje tradycyjne pracują w trybie offline.
 •  Kiedy zależy nam na dokładności map - tradycyjne nawigacje są często znacznie szybciej aktualizowane niż darmowe mapy dostępne dla smartfonów.
 • Kiedy zależy nam na rzetelnej informacji - o wiele częściej tradycyjne nawigacje lepiej pokazują aktualne dane dotyczące zatłoczenia na drodze czy przebudowy dróg i objazdów, ze względu usługę TMC, którą wykupuje duża część producentów.
 • Duży wybór dodatkowych opcji - tradycyjne urządzenia dają często znacznie większy wybór możliwości konfiguracji trasy zw względu na nasze oczekiwania (np. trasa łatwa, szybka, ekonomiczna) czy parametrów pojazdu. 

Tradycyjna nawigacjaTradycyjna nawigacja kolaż redakcja, materiał partnerów

W jakich przypadkach smartfon?

Nawigacja w smartfonach to oczywiście doskonała opcja, dla osób, które głównie przemieszczają się po mieście i na terenie Polski lub jeżdżą niewiele. Jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ponieważ w cenie dedykowanej nawigacji możemy dostać wielofunkcyjne urządzanie, które poprowadzi nas po większości drogach nie gorzej od tradycyjnego sprzętu. Do smartfona musimy również dokupić odpowiednie akcesoria, jak chociażby uchwyt, które często są dodawane do kompletu z tradycyjną nawigacją. 

Nawigacja w smartfonieNawigacja w smartfonie fot. pixabay

Przydatne akcesoria

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na dedykowany sprzęt, czy pozostaniecie przy nawigacji w smartfonie, będziecie prawdopodobnie musieli dokupić kilka akcesoriów. Przede wszystkim przyda się uchwyt na nawigację (część modeli tradycyjnych ma je w komplecie). Może być także konieczność dokupienia zasilacza czy ładowarki do gniazdka samochodowego.

Przydatne akcesoriaPrzydatne akcesoria kolaż redakcja, materiały partnerów

Poniżej przygotowaliśmy dla was przegląd zarówno tradycyjnych nawigacji, jak i smartfonów ze sporym ekranem, które również sprawdzą się, kiedy będziemy potrzebować pomocy, przy znalezieniu drogi.  

Więcej o:
Komentarze (34)
Tradycyjna nawigacja czy smartfon - co sprawdzi się lepiej?
Zaloguj się lub komentuj jako gość
 • Gość: zed

  Oceniono 56 razy 52

  bełkot, w smartfonie navi tez może pracować offline i nie ciągnie wtedy żadnych danych, trzeba tylko pobrać wczesiej mapę

 • leszlong

  Oceniono 28 razy 20

  "Kiedy warto wyposażyć się w dedykowane urządzenie"

  Dedykowane? Polecam poprosić partnerkę o kupno nawigacji i napisane dedykacji na niej. Przykładowo "Kochanemu Misiaczkowi, postrachowi polskich dróg" albo "Mojemu kierowcy, by mnie wiózł zawsze do celu". Wtedy jest dedykowane urządzenie, kiedy ma dedykację.

 • vald

  Oceniono 20 razy 20

  Bla bla bla. a na końcu artykułu:
  "Poniżej przygotowaliśmy dla was przegląd zarówno tradycyjnych nawigacji, jak i smartfonów ze sporym ekranem, które również sprawdzą się, kiedy będziemy potrzebować pomocy, przy znalezieniu drogi. "
  Nie ma to jak dobrze przemycić reklamę. Brawo

 • piotr.mb

  Oceniono 14 razy 10

  Trzy pierwsze tezy (z czterech) są w większości przypadków (przynajmniej jeśli chodzi o tańsze nawigacje) fałszywe.

 • Gość: Zaloguj się lub komentuj jako gość

  Oceniono 9 razy 9

  >> Kiedy zależy nam na dokładności map - tradycyjne nawigacje są często znacznie szybciej aktualizowane niż darmowe mapy dostępne dla smartfonów.
  Hmmm. Raczej to nieprawda. Jeżdżę na płatnej nawigacji w smarkfonie od lat i po pierwsze - ma doskonale uaktualniane mapy (jak raz TomTom), a ja nie muszę pamiętać o updatach (!!!), po drugie ma doskonałą informację drogową o korkach, wypadkach, radarach, kontrolach drogowych. Tak szybkie, że widziałem wypadki, do których nie dojechały służby, a ja już je miałem na ekranie. Oczywiście, załadowanie map na "zaś" jest upierdliwe i znosi wszystkie pozytywy nawigowania online, ale - na 100 kilometrów drogi potrzeba około 0,5 MB danych. Nawet jeśli to jest w roamingu, to nie zabije. Korzystałem parę lat temu w Rumunii i jedynym mankamentem były dziury w zasięgu, zwłaszcza, że sporo jeździłem po zadupiach. Ale włączany równolegle garmin updatowany w dniu wyjazdu głupiał na zwykłych drogach, a na przebudowach odmawial współpracy.
  Także z tej alternatywy wybiorę opcję nr trzy :) płatną nawigację w smartfonie. Koszt - 1/7 średniego garmina.

 • Gość: Top

  Oceniono 7 razy 5

  W Polsce nie działa system TMC, douczyć się opłacony przez reklamodawców"redaktorze".

 • Gość: wuwua

  Oceniono 5 razy 5

  Niedouczony autor artykułu. Sprawdzcie sobie choćby navi S.g.c. Offline, ściągasz potrzebne regiony w domu (wyprawa do Włoch przez Niemcy no i Polska). Wszystko działa jak należy. I to nie jest wyjątek. Aktualizacje na bieżąco tzn przy każdym ściągnięciu regionu/kraju.

 • snurfik

  Oceniono 12 razy 4

  ...dlatego sciagnalem platna nawigacje na smartfon oparta na mapach garmina. Jedno urzadzenie mniej, ktore ma cala mape dostepna offline i dozywotnie aktualizacje.
  Dziekuje za uwage.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX