140 lat temu urodził się Andre Citroen. Wizjoner z polskimi korzeniami

Założyciel jednej z największych marek na świecie, Andre Citroen, miał polskie korzenie. Ten urodzony 140 lat temu wizjoner nieustannie poszukiwał innowacji.
Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami fot. Citroen

Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami

Andre Citroen urodził się 5 lutego 1878 roku. Gdyby żył, kilka dni temu obchodziłby 140. Urodziny. Był piątym dzieckiem francuskiego handlarza diamentami - Luisa Citroena. Jego matką była Polka - Masza Amelia Klienman. Rodzice konstruktora poznali się podczas biznesowej podróży jego ojca do Warszawy. W 1873 roku zamieszkali w Paryżu, gdzie kilka lat później przyszedł na świat Andre.

Citroen 2CV z 1949 r. Citroen 2CV z 1949 r. fot. Citroen

Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami

Przodkowie twórcy legendarnych modeli, takich jak 2CV, HY, CX czy DS. nazywali się Limoenman, co w wolnym tłumaczeniu oznaczało człowieka z cytrynami. Dlatego jego dziadek zdecydował się zmienić nazwisko.

Citroen Traction Avant z 1934 r. Citroen Traction Avant z 1934 r. fot. Citroen

Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami

Po ukończeniu studiów inżynierskich na Ecole Polytechnique, Andre Citroen wstąpił do wojska. Podczas wizyty w Polsce zobaczył w jednym z warsztatów nieznane wcześniej koła zębate w kształcie jodełki. Dzięki wykształceniu dostrzegł zalety takiej konstrukcji - możliwość przenoszenia większych obciążeń i cichą pracę. Citroen odkupił prawa do tego wynalazku i już w 1902 roku założył we Francji fabrykę kół zębatych. Opatentowany wzór w postaci szewronów do dziś widnieje w logo marki.

Citroen DS z 1955 r. Citroen DS z 1955 r. fot. Citroen

Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami

Jeszcze przed trzydziestką Andre był uznanym przedsiębiorcą stosującym innowacyjne rozwiązania i nowoczesne zarządzanie. Poza tym miał doskonałe wyczucie czasu i potrzeb rynkowych. Doświadczenia z fabryką Morsa i spotkania z Henrym Fordem zaowocowały seryjną produkcją samochodów.

Citroen CX z 1974 r. Citroen CX z 1974 r. fot. Citroen

Andre Citroen - wizjoner z polskimi korzeniami

Pierwszy samochód (Typ A) z logo Citroena wyjechał w 1919 roku z fabryki. Dziesięć lat później francuska marka produkowała 400 pojazdów dziennie, co stanowiło 1/3 całkowitej produkcji na terenie Francji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.