Zaczynamy od vana, jakim jeździła paczka przyjaciół - Fred, Daphne, Velma, Kudłaty oraz ich wierny, gadający pies Scooby Doo. Sympatyczni nastolatkowie co odcinek rozwiązują kryminalną zagadkę, zmagając się z przestępcami przebranymi za potwory, upiory i inne strachy.
Mystery Machine
Nieodłącznym towarzyszem bohaterów jest ich samochód, który dzielnie pomaga rozwiązywać kolejne zagadki. "Mystery Machine" to charakterystycznie pomalowany van. Twórcy kreskówki, w zależności od odcinka, wzorowali się na dwóch autach - Fordzie Ecoline z 1963 roku i Chevrolecie Van G-10.
Jak większość kultowych samochodów z bajek dla dzieci i Mystery Machine stał się inspiracją dla maniaków motoryzacji. Internet pełen jest zdjęć vanów nawiązujących do poczciwego autka Scooby'ego.
Mystery Machine
Mystery Machine
Mystery Machine
W Polsce kreskówki zazwyczaj kojarzą nam się z prostymi bajkami dla dzieci, na naszej liście również rządzą i dzielą takie produkcje, ale za Oceanem bardzo często pojawiają się kreskówki dla dorosłych. Dobrym przykładem jest, skądinąd naprawdę genialny, "Family Guy". Serial przedstawia losy rodziny Griffinów, mieszkających w stanie Nowa Anglia. Twórcy kreskówki najczęściej nawiązują do popkultury oraz wydarzeń historycznych. I robią to jakby nie słyszeli nigdy o tak popularnym ostatnio terminie jak "poprawność polityczna". W "Family Guy" nie ma świętości i żadnych hamulców. Choć to kreskówka bardzo kontrowersyjna, to nie można jej odmówić inteligentnego, z lekka szalonego poczucia humoru.
Toyota Prius 2004
Peter Griffin, tytułowa głowa rodziny, na co dzień jeździ ulubionym autem ekologów, czyli Toyotą Prius. Co ciekawe, na ekranie najczęściej za kółkiem widzimy jego syna (bobasa) Stiewego i psa Briana.
Stewie
Jak widać na zdjęciu powyżej Prius to nie jedyne auto grające w kreskówce. Przykładowo jeden z przyjaciół Petera jeździ klasycznym Chevroletem z 1957.
Chevrolet Bel-Air
Transformersi powrócili ostatnio za sprawą kinowej, nakręconej w typowo hollywoodzkim stylu, trylogii. Fabuła w telegraficznym skrócie - filmy opowiadają historię walki dwóch stronnictw wrogich sobie, inteligentnych, mogących przemieniać się w samochody robotów. Po stronie Autobotów (tych dobrych) są dwie gwiazdy: ich przywódca Optimus Prime i poczciwy Bumblebee. W najnowszej produkcji do roli Bumblebee wybrano Chevroleta Camaro.
Transformersi jednak pojawili się na ekranie już wcześniej - w formie kreskówek. W jednej z pierwszych żółty autobot przemieniał się w Garbusa, w innej w bliżej nieokreślone małe autko.
Bumblebee
Bumblebee
Bumblebee
Czymże by była amerykańska rodzina bez samochodu? Najwidoczniej po drugiej stronie Atlantyku wprost nie wyobrażają sobie takiej sytuacji i nawet bohaterowie "Flinstonów" muszą mieć swoje auto. Nieważne, że żyją w epoce kamienia łupanego, a ich krążownik szos składa się dwóch owalnych kamieni i drewna. Napęd? Nożny...
Samochód Flinstonów
Samochód Flinstonów
Flinstonowie to bardzo popularna bajka, doczekała się więc wielu wariacji w rzeczywistości.
Samochód Flinstonów
Samochód Flinstonów
Mach 5 (bohater animowanego serialu "Speed Racer") to chyba najszybsze auto, jakie kiedykolwiek pojawiło się w kreskówkach. Rasowy supersamochód przeniesiono oczywiście do realnego świata, a jeden z takich egzemplarzy dostał nawet mandat...
Mach 5
Mach 5
Mach 5
"Wacky Races", w Polsce znany pod tytułem "Odlotowe Wyścigi" to animowany serial, którego fabuła kręci się wokół wyścigów 11 różnych pojazdów. My na ten najważniejszy wybraliśmy auto głównego bohatera (który jest też główną negatywną postacią), czyli Mean Machine. Z angielskiego mean oznacza m.in. podły, wredny, złośliwy...
Wacky Races
Mean Machine
Bezsprzecznie najgłośniejszym animowanym filmem motoryzacyjnym ostatnich lat były dwie części animowanych "Aut". Wyprodukowane przez Pixar filmy przyciągnęły do kin rzesze ludzi.
Nie byłoby jednak tego sukcesu bez Susie - bohaterki krótkometrażowego filmu z 1952 roku "Susie the Little Blue Coupe". Zgodnie z tytułem produkcja opowiada historię małego niebieskiego autka imieniem Susie. Choć film powstał ponad pięćdziesiąt lat temu, Disney o swoim coupe nie zapomniał i wyraźnie inspirował się nim w najnowszej produkcji. Styl, w jakim narysowano kiedyś Susie do złudzenia przypomina komputerową kreskę z "Aut".
Susie
Susie
Susie
Jetsonów można nazwać Flinstonami, tylko, że przeniesionymi z epoki kamienia łupanego do odległej przyszłości. Jak przystało na bajkę o futurystycznej rodzinie, ich auto to mały latający statek kosmiczny. Niestety teraźniejsza technologia nie pozwala na skonstruowanie repliki ich auta...
Latający samochód Jetsonów
Latające auto Jetsonów