Filmowi twardziele i ich samochody

Strzelają, czasami nawet trafiają, jeżdżą z nieprzepisową prędkością, podrywają dziewczyny i zawsze mają happy end - twardziele z filmów i seriali. Oto mały przegląd motoryzacyjnych gustów tych najlepszych z najlepszych
fot. Nash Bridges fot. Nash Bridges fot. Nash Bridges

Nash Bridges

Znam jednego fana tego serialu, który na pewno się ucieszy widząc go na tej liście. Mnie serial jakoś nigdy nie wciągnął. Nash Bridges to klasyka gatunku, sensacja i kryminał w połączeniu z odpowiednią dawką humoru. W rolę nieustraszonego Nasha wcielił się Don Johnson, jego serialowy partner Joe Dominguez (Cheech Marin) zapadł mi w pamięci z zupełnie innego filmu. Pamiętacie Od zmierzchu do świtu? To właśnie Cheech grał kultową scenę.
A co do samochodu to Nash wybrał Plymoutha Barracudę z 1970 roku. Serialowa Baracuda jest w kolorze lemon twist, co ciekawe w większości scen z samochodem, również tych bardziej niebezpiecznych za kółkiem siadał Don Johnson.

fot. Cobra fot. Cobra fot. Cobra

Cobra

Marion Cobretti to twardziel absolutny. Jeśli mu podpadniesz nie licz na humanitarne traktowanie. Cobra ma swoje zasady i gdzieś policyjny regulamin. W nakręconym w 1986 roku filmie Sylwester wysłał na tamten świat 38 złych gości. Marion obcinał pizze nożyczkami i jeździł przebudowanym Ford Mercury Monterey z 1950 roku. Z grzecznego coupe powstał rasowy i wyjątkowy wóz idealnie pasujący do Cobrettiego.

fot. Bullit fot. Bullit fot. Bullit

Bullitt

O scenach pościgu z tego filmu napisano chyba już wszystko. Klasyka gatunku, która zachwyca pokolenia. Filmowanie scen pościgu zajęło 3 tygodnie, z tych zdjęć powstała niemal 10-minutowa sekwencja. Jednak popatrzcie na detektywa Franka Bullita - chłodny, opanowany, spokojny - glina jak z obrazka. Wiadomo, że taki facet potrafi trzy rzeczy - uwodzić dziewczyny, zabijać złych i jeździć samochodem.
Frank jeździł Fordem Mustang 390 GT Fastback z 1968 r. Kultowe auto, które doczekało się w 2008 roku nawet specjalnej, limitowanej odmiany - Ford Mustang GT Bullit.  

fot. Knigth rider fot. Knigth rider fot. Knigth rider

Knight rider

Polski tytuł tej serii to... Nieustraszony. Po takim tłumaczeniu wiadomo, że musimy Davida Hasselhoffa i jego wyjątkowy samochód K.I.T.T zaliczyć do grona twardzieli. Michael Knight (David Hasselhoff) to były policjant, który w 90 odcinkach serialu walczy ze złem przy dużej pomocy swojego super auta K.I.T.T. Zmodyfikowany Pontiac Firebird Trans Am z 1982 roku ma z przodu czerwony, migający skaner, mówi, jeśli trzeba sam jeździ i ma tryb super prędkość. Telewidzom tak się spodobał serialowy Trans Am, że domagali się dokładnie takiej wersji jak w filmie...

fot. A Team fot. A Team fot. A Team

A - Team

Drużyna A to grupa najemników i weteranów wojny wietnamskiej. Tacy jak oni jedzą twardzieli na śniadanie. Zdecydowanie najbardziej wyróżniający się z nich wszystkich jest obwieszony naszyjnikami serżant Bosco Albert "B.A." Baracus. Czym jeździ najbardziej niezniszczalna drużyna świata? Przerobionym vanem GMC z charakterystycznym czerwonym pasem. To auto stało się prawdziwą ikoną pop-kultury lat 80'. Podczas kręcenia serialu używano aż sześciu samochodów GMC.


fot. Magnum fot. Magnum fot. Magnum

Magnum

Luksus można połączyć z bezwzględnością - idealnym tego przykładem jest serial Magnum, który w latach osiemdziesiątych był jednym z najlepiej oglądanych seriali na świecie. Magnum (Tom Selleck) żyje i zarządza majątkiem nieobecnego właściciela na Hawajach. Magnum to oczywiście też weteran wojny w Wietnamie (Navy Seal) jednak wie jak korzystać z życia. Gość jeździ Ferrari 308 GTS, auto które dzięki serialowi zyskało na popularności. Co ciekawe pierwszy wyborem producentów było Porsche 928 GTS. Potrzebne było auto z większym szyberdachem, albo specjalnie zbudowany model w wersji targa. Porsche jednak odmówiło dostarczenia takiego samochodu. Wybór padł na Ferrari.

fot. Pulp Fiction fot. Pulp Fiction fot. Pulp Fiction

Pulp Fiction

Bruce Willis to jeden z największych twardzieli na naszej planecie. Źle skończył tylko w dwóch filmach - w jednym go zabili, w innym zginął... przepraszam poświęcił swoje życie. Jako Butch w Pulp Fiction nie pozwolił sobie dmuchać w kaszę. Nie w filmie,  w którym słowo fuck zostało użyte 271 razy. Czym jeździł Butch? Wiadomo chopperem, ale jego gust motoryzacyjny jest raczej kiepski. Wybór padł na Hondę Civic pierwszej generacji budowanej w latach 1972 - 1979.

fot. Mad Max fot. Mad Max fot. Mad Max

Mad Max

Mad MaxMax Rockatansky jest miłym, ciepłym facetem, mężem i ojcem. Na naszą listę twardzieli dopiero kiedy gang motocyklowy morduje mu jego bliskich. Jaki środek transportu wybiera wściekły Mad Max? Ford Falcon Coupe XB GT z 1973 roku. Interceptor został na potrzeby filmu mocno przebudowany.

fot. Mistrz kierownicy ucieka fot. Mistrz kierownicy ucieka fot. Mistrz kierownicy ucieka

Mistrz kierownicy ucieka

Ktoś kto nazywa się Bandyta musi trafić na tą listę. Mistrz kierownicy ucieka jeździ wspaniałym Pontiackiem Trans Am. Po obejrzeniu tego filmu co drugi marzył o takim samochodzie. Nie tylko, że możesz zwiać nim policji, poderwać dziewczynę ale i wykonywać prawdziwe sztuczki na drodze. A tak na poważnie, to faktycznie sprzedaż auta znacząco wzrosła po emisji tego filmu.

fot. Bad Boys fot. Bad Boys fot. Bad Boys

Bad Boys

Marcus Burnett (Martin Lawrence) i Mike Lowrey (Will Smith) to źli chłopcy. Znaczy na pozór mili, ale jeśli przychodzi co do czego to zaczynają być groźni. Są pracownikami wydziału antynarkotykowego policji w Miami i zawsze pakują się w jakieś kłopoty. Jak już wiemy z Policjantów z Miami, chłopcy z wydziałów narkotykowych maja styl i klasę. Czym jeżdżą Źli chłopcy? Porsche 911 Turbo. Nie udało nam się tylko ustalić dlaczego na jednym z końcowych ujęć Porsche ma przyczepione francuskie numery rejestracyjne...

fot. Psy fot. Psy fot. Psy

Psy

Amerykanie maja policjantów z wydziału narkotykowego i weteranów wojny wietnamskiej a my mamy byłych funkcjonariuszy UB. Franz Maurer ma wszystko, fajną dziewczynę, którą się zaopiekował, możliwość strzelania do złych, możliwość zemsty na przyjacielu. Czym jeździ Franz? Pożyczonym od Ola Wartburgiem. No cóż UB to nie FBI.

fot. Gwiezdne Wojny fot. Gwiezdne Wojny fot. Gwiezdne Wojny

Gwiezdne Wojny

Kto jest największym twardzielem w uniwersum? Wiadomo, że Darth Vader. Najbardziej zaufany sługa Imperatora może poruszać się czym chce. Nikt mu nie podskoczy. Ma swoją Gwiazdę Śmierci, a wiadomo bez gwiazdy nie ma jazdy!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.