Auto do wynajęcia

Samochód w firmie jest bardzo ważną kwestią. Posiadanie własnego auta bądź floty pojazdów, w przypadku dużych firm, to poważna inwestycja. Własne środki lub kredyt to nie jedyne rozwiązania, można także zastanowić się nad ofertą wypożyczalni i leasingodawców. Sprawdzamy czy warto i kiedy ma to sens
Renault Kangoo Renault Kangoo Renault Kangoo

Krótki termin

Istotnym warunkiem jest w jakim okresie czasu samochód ma być użytkowany. Zacznijmy od podstawowej oferty wypożyczalni samochodów, czyli wynajmu na kilka dni. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku nagłej podróży służbowej w kraju, jak i za granicą, gdy potrzebujemy korzystać z auta w innym państwie zaraz po wyjściu z samolotu. Szybki wynajem sprawdza się również w sytuacjach awaryjnych, w przypadku uszkodzenia i naprawy firmowego pojazdu.

Renault Megane Renault Megane Renault Megane

Średni termin

Jeśli np. potrzebujemy pojazdu dla pracownika zatrudnionego na czas określony, np. na 6 miesięcy, to dobrym rozwiązaniem jest wynajem średnioterminowy, będący prostszą i szybszą alternatywą dla leasingu. Koszty serwisu również ponosi właściciel pojazdu. W zależności od warunków konkretnej umowy, istnieje możliwość wcześniejszej rezygnacji z wynajmu auta.

Renault Laguna Grandtour Renault Laguna Grandtour fot. Renault

Długi termin

Jeśli auto ma być użytkowane dłużej, to można je kupić na własność, wziąć na nie kredyt lub wybrać trzecią drogę finansowania, obecnie najpopularniejszą - leasing. Firma leasingowa dokonuje zakupu pojazdu i jest jego właścicielem, a nam oddaje je w użytkowanie na ustalony okres w zamian za miesięczne opłaty.

Jakie są zalety tego rozwiązania w stosunku do tradycyjnego kredytu? Łatwiejsze i szybsze zawarcie umowy leasingowej, w wielu przypadkach promocyjna cena samochodu, a także, a może przede wszystkim, optymalne warunki finansowania, dzięki korzystniejszym rozliczeniom podatkowym (wliczanie rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodu).

Coraz popularniejsza staje się kompletna usługa Full Leasing Service, w której wszystkimi niezbędnymi czynnościami związanymi z pojazdem zajmuje się leasingodawca, od serwisowania przez administrację po ryzyko wartości końcowej pojazdu. Ponadto każda firma leasingowa oferuje pakiet możliwości dodatkowych.

Skoda Octavia III Skoda Octavia III Skoda Octavia III

Segment C najpopularniejszy

Najpopularniejszą grupę aut leasingowych stanowią kompakty na czele ze Skodą Octavią i Oplem Astrą.

Opel AstraOpel Astra IV

Nissan GT-R i 370Z Nissan GT-R i 370Z fot. Nissan

Największe egzotyki w wypożyczalniach

Wypożyczalnie dają także możliwość posiadania przez jakiś czas wyjątkowego samochodu. Bardzo często z tej możliwości korzystają  majętni ludzie, którzy nie zamierzają posiadać na własność auta sezonowego, a także ci, którzy lubią jeździć różnymi samochodami w krótkim okresie. Tworzone są też specjalne kluby, w których w zamian za opłatę abonamentową można korzystać z wybranych pojazdów prze określony czas. Oferta dotyczy najbardziej luksusowych i sportowych samochodów.

Ferrari FFFerrari FF

Lamborghini AventadorLamborghini Aventador

Porsche PanameraPorsche Panamera

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.