Mycie samochodu | jak tego nie robić

Woda z węża, gąbka i szampon to standardowy zestaw do mycia samochodu. W pośpiechu zbawieniem okazuje się myjnia automatyczna. Podpowiadamy, jak NIE myć samochodu?

Pośpiech, niewłaściwe kosmetyki i akcesoria to najczęstsze błędy popełniane podczas mycia samochodu. Czysty lakier z pewnością poprawia nasze samopoczucie, ale warto przyswoić kilka podstawowych zasad, dzięki którym jego blask przez długie lata będzie cieszył oko.

Szczególnie w dobie ekologicznych lakierów wodorozcieńczalnych szpetne rysy na nadwoziu mnożą się wyjątkowo szybko. Przy odrobinie dobrej woli możemy przedłużyć życie lakieru, a jednocześnie zwiększyć wartość samochodu na rynku wtórnym przy ewentualnej odsprzedaży.

Przeczytaj także: Mycie samochodu dla wtajemniczonych

Podpowiadamy, jakich błędów należy unikać, czyli jak NIE myć samochodu?

Po pierwsze, szerokim łukiem należy omijać automatyczne myjnie. Są niedokładne i szkodliwe dla lakieru. Wbrew pozorom, ręczne mycie nadwozia zajmuje niewiele więcej czasu niż wjazd na "szczotki". Gromadzący się na nich brud powoduje zarysowania, które później trudno usunąć. Nasz Colt często gościł na "automacie", jednak mimo przebiegu 20 tys. km jego nadwozie prezentuje się nadzwyczaj dobrze. Lakiery konkurencyjnych japońskich modeli są bardziej podatne na zużycie.

Mimo że z daleka samochód po opuszczeniu myjni automatycznej wygląda na czysty, tak naprawdę w zagłębieniach klapy bagażnika, obok anteny i po otwarciu drzwi naszym oczom ukazuje się brudny osad. Efekt mycia lakieru jest "płytki", a trwałość woskowej powłoki, oferowanej z najdroższymi programami, zabezpiecza lakier co najwyżej przez kilka dni. Również chemia stosowana na myjniach należy do agresywnej, co z czasem odbija się na kondycji powłoki lakierniczej.

Jak nie myć samochodu? Błędy, które popełniamy myjąc auto ręcznie

Ręcznym myciem też można narobić lakierniczych szkód. Po pierwsze, czas pożegnać się z gąbką , która w porowatych zakamarkach skrywa ziarenka piasku, powodujące charakterystyczne koliste zarysowania. Zamiast niej lepiej zainwestować kilkadziesiąt złotych w rękawicę z mikrofibry i prać ją w pralce po każdym myciu.

Po drugie, warto użyć dwóch wiader : jednego z detergentem, a drugiego do płukania rękawicy z drobin brudu. Po trzecie, do usunięcia uporczywych zabrudzeń (np. owadów) należy użyć odpowiedniego preparatu lub glinki, a nie próbować pozbyć się ich przez szorowanie. Do mycia nie wolno używać płynu do mycia naczyń, który usuwa całą warstwę ochronnych preparatów, a jego odczyn szkodzi lakierowi. Nowoczesne szampony samochodowe mają odpowiedni skład i są na tyle wydajne, że jedno opakowanie wystarczy nawet na kilka lat.

Uważać trzeba też podczas wycierania samochodu . Irchą lub ściągaczką do wody łatwo porysować lakier. Lepiej użyć do tego celu chłonnych, czystych ręczników z mikrofibry. Przedtem lepiej jednak upewnić się, czy są pozbawione metek i sprawdzić, czy w naszym ubiorze nie ma metalowych elementów, które również mogą zostawić na powłoce uciążliwe rysy. W żadnym wypadku nie wolno wycierać zakurzonego samochodu. W efekcie powstaną tylko rozmazane smugi, a drobinki kurzu porysują lakier.

Przeczytaj także: Jak usunąć owady w karoserii samochodu?

Jak nie myć samochodu? Woskowanie jest dobre, ale trzeba uważać

Warto nabrać dobrych nawyków i pamiętać, że wosk to jedynie przysłowiowa wisienka na torcie. Bardziej liczy się przygotowanie lakieru do zabiegu. Pasty i politury należy nakładać w temperaturze pokojowej, aplikując jedynie cienką ich warstwę. Na rynku pojawia się coraz więcej preparatów bezpiecznych dla tworzyw sztucznych, ale podczas woskowania lepiej mieć w pogotowiu czystą szmatkę do usunięcia wosku przypadkowo nałożonego na listwę drzwi czy uszczelkę. Ratunkiem na zaschnięte resztki wosku może być masło orzechowe. Jeśli chcemy usunąć rysy z karoserii, upewnijmy się najpierw, czy zakupione środki są odpowiednie. Nieumiejętne stosowanie tanich past lekkościernych na całej powłoce może doprowadzić ją do opłakanego stanu.

Uważać trzeba również na wnętrze. Kabina Colta jest przestronna, ale materiały użyte do wykończenia - twarde i podatne na zarysowania. Łatwo je jednak wyczyścić nawet za pomocą domowych ściereczek do kurzu. Amatorzy czyszczenia skóry domowymi środkami powinni sięgnąć po profesjonalną chemię, bo Cif lub pianka do urządzeń komputerowych szybko zniszczą tapicerkę.

Warto zwrócić także uwagę na kolejność stosowania preparatów , aby nie spryskać przykładowo szyby od wewnątrz po wyczyszczeniu plastikowej okładziny drzwi. Podobnie jest z piankami do tapicerki, które trudno precyzyjnie zaaplikować. Po zastosowaniu wymagają wytarcia okolicznych plastików. Miejsca takie jak wewnętrzna strona tylnej szyby oraz szybka zegarów wymagają podczas czyszczenia szczególnej uwagi i mikrofibry o drobnych włóknach.

Są jednak i gorsze przypadki niż wizyta na myjni automatycznej lub wycieranie szmatą zakurzonego auta:

Mitsubishi L200 - test wideo

Samochody: Mitsubishi L200 - ogłoszenia

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.