• Link został skopiowany

Czy w czasie wyprzedzania trzeba używać kierunkowskazu? Kierowcy nie wiedzą, jak odpowiedzieć

Sposób użycia kierunkowskazu jest dla wielu kierowców czarną magią. Czy trzeba go włączać np. podczas wyprzedzania? Czasami tak, a czasami nie. Konkretna odpowiedź nie zależy jednak od nastroju kierowcy. Przepisy dokładnie rozróżniają poszczególne przypadki.
Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Wyborcza.pl

Wyprzedzanie stanowi zdecydowanie jeden z najtrudniejszych manewrów w ruchu drogowym. Często wymaga uważnej obserwacji, bo wiąże się ze zmianą pasa ruchu na taki, który został przeznaczony dla przeciwległego kierunku jazdy. Co zatem z kierunkowskazem podczas wyprzedzania? No i tu zaczyna się kolejna czarna magia...

Zobacz wideo

Nie ma jednego rodzaju wyprzedzania. Wariantów jest wiele

Polscy kierowcy mają problem z kierunkowskazami. I to nie tylko tacy, którzy jeżdżą mitycznym BMW. Żeby jednak rozwikłać kwestię zawartą w tym materiale, trzeba się cofnąć do podstawy. A tą można znaleźć w art. 2 pkt 28 ustawy Prawo o ruchu drogowym. To tu pojawia się bowiem definicja manewru wyprzedzania. Czym on jest? Przepisy wskazują, że jest to "przejeżdżanie obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku".

Dla wyprzedzania kluczowe są dwie rzeczy. Po pierwsze jeden z użytkowników drogi musi poruszać się wolniej w tym samym kierunku. Po drugie wyprzedzający musi przejechać obok niego. Tak ukształtowana podstawa prawna sprawia, że wyprzedzaniem jest zarówno przejechanie obok innego pojazdu na drodze krajowej z jednym pasem ruchu w danym kierunku, jak i przejeżdżanie obok innego auta na drodze z dwoma pasami ruchu w danym kierunku. Zrozumienie tej kwestii jest niezwykle ważne dla dalszych rozważań.

Kiedy w czasie wyprzedzania trzeba używać kierunkowskazu?

No dobrze, zatem kiedy w czasie wyprzedzania trzeba używać kierunkowskazu? Tu trzeba rozważyć trzy scenariusze.

  • Kierunkowskaz jest konieczny w sytuacji, w której wyprzedzanie wymaga zmiany pasa ruchu. To właśnie zmianę pasa ruchu tak właściwie sygnalizuje kierujący. Czasami będzie to zmiana pasa ruchu na przeciwległy, a czasami na poprowadzony w tym samym kierunku. Kierunkowskaz trzeba włączyć podczas zmiany pasa i np. powrotu na pierwotny pas.
  • Kierunkowskaz nie jest konieczny w sytuacji, w której pojazd wyprzedzający porusza się lewym pasem ruchu, a wyprzedzany prawym. W takim przypadku auta jadą swoimi częściami jezdni. Wyprzedzający nie zmienia pasa ruchu. Musi jednak nadal stosować się np. do zakazu wyprzedzania na przejściach dla pieszych czy skrzyżowaniach, na których ruch nie jest regulowany.
  • Kierunkowskaz nie jest konieczny w sytuacji, w której pojazd wyprzedza rowerzystę i mieści się w swoim pasie ruchu. W takim przypadku nie występuje ustawowa przesłanka zobowiązująca do włączenia migacza.

Ile wynosi mandat za brak kierunkowskazu w czasie wyprzedzania?

Brak kierunkowskazu w pierwszym przypadku zakończy się mandatem karnym. Taryfikator nazywa bowiem taką sytuację "utrudnianiem lub tamowaniem ruchu poprzez niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru". Grzywna w takim przypadku sięgnie 200 zł. Do konta kierującego dopisane zostaną także 2 punkty karne.

Więcej o: