Większa część autostrad w Polsce składa się z dwóch pasów ruchu poprowadzonych w każdym z kierunków jazdy. W takim przypadku sytuacja wydaje się oczywista. Ci, którzy chcą jechać wolniej, jadą pasem prawym. Ci, którzy chcą jechać szybciej lub wyprzedzają, zajmują pas lewy.
Logiczne przypisanie roli poszczególnym pasom ruchu na autostradzie czasami nie sprawdza się jednak w praktyce. Bo każdy kierowca z pewnością miał taką sytuację, w której natrafił na zawalidrogę wlekącego się 100 km/h pasem lewym. Co wtedy? Czy taki pojazd można wyprzedzić z prawej strony? Odpowiedzi na te pytania trzeba poszukać w przepisach, a konkretnie art. 24 ust. 10 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Zapis ten wyraźnie mówi o tym, że na jezdni dwukierunkowej poza obszarem zabudowanym dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony, ale pod warunkiem, że droga składa się z co najmniej trzech pasów ruchu przeznaczonych do jazdy w tym samym kierunku. Jeżeli zatem na autostradzie są dwa pasy ruchu w tym samym kierunku, wyprzedzić z prawej strony nie można. Przynajmniej nie w zgodzie z przepisami.
Kiedy można byłoby wyprzedzić na autostradzie z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku z prawej strony? To pytanie czysto teoretyczne, mimo wszystko warto na nie odpowiedzieć. Sytuację mogłyby zmienić dwa przypadki. Mowa o:
Autostrada ma dwa pasy ruchu w danym kierunku. Lewy blokuje kierowca pojazdu dostawczego. Kierowca samochodu osobowego jadący za nim jednak nie wytrzymuje i wyprzedza prawym pasem. W ten sposób popełnia wykroczenie. Gdyby dostrzegł je patrol policji, może zatrzymać pojazd do kontroli. Jego kierowca dostanie 1000 zł mandatu i 8 punktów karnych.