Ruszył festiwal prędkości w Goodwood

Szybkie samochody, zabytkowe automobile i najlepsi kierowcy świata spotkają się w jednym miejscu - posiadłości Goodwood House, leżącej w hrabstwie West Sussex. W ramach obchodów 110 rocznicy Skoda Motorsport, brytyjski importer Skody został oficjalnym partnerem imprezy

Po raz pierwszy fani motoryzacji pojawili się tutaj w 1936. Jednak sławę i renomę Goodwood zyskało w 1993 roku, kiedy to po raz pierwszy imprezę zorganizowano z wielkim rozmachem. Wtedy okrzyknięto ją festiwalem prędkości.

Goodwood Festiwal of Speed - historia

Motywem przewodnim tegorocznego festiwalu są "Rajdowe Rewolucje - punkty zwrotne, które ukształtowały motorsport". Skoda, która swą przygodę z motorsportem rozpoczęła od rajdów rowerowych w 1901 roku, doskonale wpisuje się w to hasło. Dziś kojarzy się jednoznacznie z rajdami samochodowymi. Co więcej, jest aktualnie panującym mistrzem IRC, a zbudowana przez markę Fabia S2000 przez wielu uznawana jest za najlepszy współczesny samochód startujący w kategorii Super 2000.

Aby upamiętnić swoje historyczne i obecne sukcesy na całym świecie, Skoda w przygotowaniach do Goodwood Festival of Speed ściśle współpracuje z Goodwood Estate. Oficjalna nazwa odcinka rajdu, prowadzącego przez wapienną, nieutwardzoną nawierzchnię, będzie w tym roku brzmieć: "Goodwood Forest Rally Stage presented by Skoda".

Przez trzy dni festiwalu Fabię S2000 przez górzyste odcinki rajdu poprowadzi jeden z reprezentantów Škoda UK Motorsport. Oprócz tego czeska marka zaprezentuje możliwości historycznych modeli rajdowych, które na trasach rajdów widziane były dekady temu. Będzie to między innymi historyczna Škoda 1100 OHC Spider z 1958 roku.

Zobacz Skodę 130 RS w akcji

Podczas festiwalu będzie miało miejsce niezwykłe wydarzenie - legendarny muzyk Queen, Brian May, wraz z piosenkarką Kerry Ellis w niedzielę, 3 lipca podczas specjalnego koncertu, uczczą stulecie jednego z najpopularniejszych wydarzeń sportowych na świecie, wyścigu samochodowego Indianapolis 500, rozgrywanego od 100 lat w USA. Na tym niezwykłym koncercie, oprócz niezliczonych rzeszy fanów muzyki i motoryzacji, pojawi się również szesnastu zwycięzców wyścigu oraz ponad 40 samochodów Indy 500.

Juliusz Szalek

ZOBACZ TAKŻE:

Goodwood - zobacz najciekawsze galerie

Gran Turismo Polonia 2011 | Szykuje się rekord

Mercedes ML - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.