GM uśmierca markę Daewoo

Do lamusa odchodzą auta koreańskiej marki Daewoo, która przed laty przebojem podbiła serca polskich kierowców. General Motors, do którego dziś należy Daewoo, postanowił zlikwidować tę markę

Znak firmowy Daewoo umieszczany jeszcze na samochodach sprzedawanych w Korei do końca marca zastąpi logo amerykańskiej marki Chevrolet - ogłosił w czwartek General Motors. Amerykański koncern stwierdził, że w ten sposób chce umocnić swoją pozycję na koreańskim rynku motoryzacyjnym.

W 2002 r. GM przejął w Korei zakłady upadłego koncernu Daewoo Motors i na ich bazie stworzył spółkę GM Daewoo Auto & Technology nazywaną w skrócie GM Daewoo lub GM DAT. W czwartek Amerykanie ogłosili, że zmieniają nazwę tej spółki na GM Korea.

Auta konstruowane i produkowane w Korei już od ośmiu lat GM sprzedawał na świecie pod marką Chevrolet, a charakterystyczny znak firmy Daewoo - stylizowany liść miłorzębu - pozostawiono tylko na samochodach sprzedawanych w Korei. W Polsce licencję na używanie logo Daewoo miała Fabryka Samochodów Osobowych w Warszawie. Ale żerańska firma zrezygnowała z tych praw po przejęciu koreańskich zakładów przez Amerykanów i umieszczała własny znak firmowy FSO na autach produkowanych do 2008 r. na licencji Daewoo.

W drugiej połowie lat 90. XX wieku koncern Daewoo Motors przebojem wszedł do światowej branży motoryzacyjnej. Na Zachodzie Koreańczycy sprzedawali tanie i dobrej jakości popularne modele aut, a jednocześnie budowali fabryki aut w państwach o rozwijających się rynkach motoryzacyjnych.

Największe sukcesy Daewoo odnosiło w Polsce, gdzie sprzedawano najwięcej poza Koreą aut tej marki. W Polsce Daewoo było też właścicielem FSO oraz fabryki samochodów dostawczych w Lublinie. Kres tej ekspansji położył kryzys finansowy w Korei i reformy gospodarcze uzgodnione przez Seul z Międzynarodowym Funduszem Walutowym. W 1999 r. rząd Korei przejął kontrolę nad koncernem Daewoo i trzy lata później sprzedał jego motoryzacyjną część koncernowi GM. Transakcja ta nie objęła FSO.

Obecnie biura konstrukcyjne dawnego Daewoo specjalizują się w przygotowywaniu nowych popularnych aut dla GM. W Korei zaprojektowano takie modele aut Chevroleta jak Spark , Aveo i Cruze . Także w Korei są prowadzone prace nad przyszłą wersją popularnego w Europie auta Opel Corsa .

Daewoo to kolejna marka, jaką GM uśmierca w czasie kryzysu. Pod koniec 2008 r. amerykański koncern zrezygnował już z produkcji aut marki Pontiac oraz Saturn , a w 2009 r. wstrzymano produkcję wielkich terenowych aut Hummer . Także w 2009 r. GM rozstał się ze szwedzką marką Saab , sprzedając spółkę, która produkuje auta tej marki.

ZOBACZ TAKŻE:

Na świecie padają rekordy sprzedaży

Polska trzecim rynkiem Mitsubishi

Autotrader.pl - ogłoszenia motoryzacyjne

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.