Zielona autostrada

W Finlandii ma powstać pierwsza na świecie zielona autostrada, przy której będzie można podładować elektryczny samochód lub zatankować lokalne biopaliwo

Parking.moto.pl - oceniaj, oglądaj, porównuj samochody

"Naszym celem jest stworzenie pierwszego modelu ekologicznej autostrady. Mamy nadzieję, że będzie go można wykorzystać również w skali międzynarodowej" - powiedział Aki Marjasvaara, który wspólnie z władzami miasta Loviisa pracuję nad projektem.

Zielona autostrada miałaby być przedłużeniem istniejącej już arterii biegnącej wzdłuż południowego wybrzeża Finlandii. Długość "zielonego" odcinka ma wynosić ok. 130 kilometrów. Początek trasy wypadałaby nieopodal miasta Loviisa (położonego na wschód od Helsinek), a koniec w Vaalimaa (nieopodal rosyjskiej granicy).

Jakie oszczędności?

Plan zakłada użycie odpadów i innych materiałów pochodzących z regionu, przez który przebiegać będzie autostrada, do produkcji etanolu i innych biopaliw. Energia elektryczna, którą miałyby być zasilane samochody, również pochodziłaby ze źródeł alternatywnych.

Zatankować będzie można również tradycyjne paliwo. Na zielonej autostradzie rozmieszczone będą jednak detektory zanieczyszczeń, które będą pokazywać, jak zatruwamy powietrze, tankując paliwo pochodzące z paliw kopalnych i jak odbija się to na środowisku.

Oszczędność energii gwarantowałby również system oświetlenia autostrady. Wyłączałby automatycznie świata nad szosą w czasie, gdy nie byłoby na niej żadnych pojazdów, i dopasowywałby oświetlenie do warunków pogodowych.

Cały artykuł przeczytacie - tutaj

ZOBACZ TAKŻE:

Nowy Touareg od 209 tys. złotych - ZOBACZ TUTAJ

Parking.moto.pl: samochody czekają na Ciebie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.