2-letni Mercedes CL za 280 zł?

Na internetowych aukcjach nie brakuje błędnie wystawionych przedmiotów, a wśród nich i samochodów. Co ma zrobić kupujący, który wartego kilkaset tysięcy złotych Mercedesa wylicytował za... kilkaset złotych?

Niektórzy sprzedający celowo wystawiają auta na aukcjach bez ceny minimalnej, licząc na większe zainteresowanie klientów i wyższą cenę końcową. Nie wszystkim jednak udaje się ją osiągnąć. Dzisiaj trafiliśmy na licytację 2-letniego, sprowadzonego z USA Mercedesa CL 550 , na rynku wartego minimum 250 tysięcy złotych. Cena końcowa? 280 zł.

W Polsce głośnym echem odbił się proces Allegrowicza, który za 23 100 zł wylicytował kilkuletniego Jeepa Grand Cherokee (więcej tutaj ). Właściciel nie chciał sprzedać auta za taką cenę, a sąd rozstrzygnął sprawę na korzyść kupującego, nie uznając tłumaczeń sprzedawcy o utrudnionym dostępie do internetu oraz sondażowym charakterze aukcji. Został on zobowiązany do sprzedaży Jeepa i dodatkowo obciążony kosztami sądowymi. Zgodnie z wyrokiem, wygrana licytacja w internetowym serwisie aukcyjnym ma charakter umowy kupna-sprzedaży.

Co zrobić w takiej sytuacji? W przypadku aukcji z opcją "Kup teraz!" sprzedający może powołać się na błąd woli, co zwalnia go z obowiązku sprzedaży przedmiotu. Przepis ten nie dotyczy jednak licytacji bez ceny minimalnej, trwających kilka dni i często będących świadomym wyborem sprzedawcy. W takim przypadku kupujący i sprzedający powinni podjąć próbę mediacji, zakończoną na przykład zwrotem kosztów wystawienia przedmiotu lub negatywnym komentarzem.

W sieci nie brakuje jednak osób, które polują na takie okazje i w sądzie będą dochodziły swoich praw. Po wysłaniu wezwania do wydania auta za potwierdzeniem odbioru i przelaniu na konto lub przesłaniu przekazem pocztowym wylicytowanej kwoty obie strony czeka sprawa sądowa, która potwierdzi ważność lub nieważność umowy. Jeśli sprzedający zgłosi kradzież lub uszkodzenie auta, w najgorszym wypadku będzie musiał wypłacić kupującemu odszkodowanie.

Nowe V-ki w Mercedesach - ZOBACZ TUTAJ

Powrót do przyszłości Mercedesa 190 - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Mercedes C-Klasse - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.