Toyota inwestuje w Teslę

Japoński gigant zainwestuje w Teslę - raczkującego producenta elektrycznych aut z USA. W zamian Tesla uwolni Toyotę od problemów z zamkniętą fabryką w Kalifornii

Spece z branży samochodowej przecierali oczy ze zdumienia. Japońska Toyota, największy koncern samochodowy świata, ogłosiła wczoraj o sojuszu strategicznym z Tesla Motors - maleńką firmą z Doliny Krzemowej, która chce produkować w USA na wielką skalę elektryczne samochody. Toyota zainwestuje 50 mln dol. w akcje Tesli po ofercie publicznej tej spółki, a wcześniej pomoże Tesli w konstruowaniu nowych aut i w ich produkcji.

W niecodziennym geście wsparcia tego sojuszu do Kalifornii przyleciał osobiście szef japońskiego koncernu Akio Toyoda, aby ogłosić umowę z Teslą . - Współpraca z młodą firmą, jaką jest Tesla, będzie dla Toyoty okazją, aby przypomnieć sobie ducha nowych wyzwań, podejmowania szybkich decyzji i elastyczności, które charakteryzują firmę Tesla - chwalił Toyoda nowego partnera.

Zadowolenia nie krył Elon Musk, szef i założyciel amerykańskiej spółki. - Decyzja Toyoty o podjęciu współpracy i zainwestowaniu w firmę Tesla to dla nas prawdziwy zaszczyt i potwierdzenie zalet naszej technologii - powiedział Musk.

Na razie Tesla Motors produkuje dwumiejscowe sportowe auto o napędzie elektrycznym , na które mogą sobie pozwolić tylko bogacze, bo kosztuje 109 tys. dol. Firma zapowiada jednak, że za trzy lata chce wprowadzić na rynek popularniejszy model auta elektrycznego, które będzie kosztować w USA 49 tys. dol.

Cały artykuł Andrzeja Kublika możecie przeczytać tutaj .

ZOBACZ TAKŻE:

Toyota Prius z wtyczką | Pierwsza jazda - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.