Włosi wracają do USA

Alfa Romeo, Fiat i Lancia zamierzają spróbować swoich sił na amerykańskim rynku. W 2014 roku z fabryk po tamtej stronie Atlantyku wyjedzie 370 tysięcy włoskich aut, a część z nich trafi również do Europy

Jak podaje Automotive News, Fiat zredukuje zatrudnienie w swoich włoskich fabrykach o 5 tysięcy osób (ponad 6% zatrudnionego tam personelu). Jednocześnie planuje zwiększyć krajową produkcję z 661,1 tys. sztuk w 2009 roku do 900 tys. w 2012 roku. Jak to możliwe? Z czternastu do dziewięciu zmniejszeniu ulegnie liczba produkowanych modeli, ale wysłużone konstrukcje zostaną zastąpione całkiem nowymi. Już niedługo światło dzienne ujrzy następca Fiata Idei i Lancii Musy. Jedna z włoskich fabryk przygotowuje się do produkcji nowej Pandy .

I choć Włosi twierdzą, że to tylko spekulacje, produkcja niektórych modeli (również sprzedawanych w Europie) zostanie przeniesiona za Ocean. Z bram amerykańskich fabryk Chryslera ma w 2014 roku wyjechać 270 tys. aut ze znaczkami Alfy Romeo, Fiata i Lancii, a kolejne 100 tys. "pięćsetek" wyprodukuje zakład w Meksyku. Wśród nich zapewne będzie także wersja z napędem elektrycznym, o której pisaliśmy kilka dni temu .

Alfa Romeo zamierza w USA sprzedawać cztery modele. Wśród nich znajdzie się następczyni 159-ki, nazwana Giulia (sedan i kombi), stylowy crossover i tylnonapędowa limuzyna, bazująca na platformie Chryslera 300C i nawiązująca do nieprodukowanej już 166-ki (więcej tutaj ). Do Europy z kolei trafią Lancie bazujące na modelach Chryslera. Marka chce dalej budować swoją pozycję w segmencie premium i sprzedawać limuzynę spokrewnioną z 300C, mniejszy model oparty o Sebringa oraz ekskluzywnego vana, bazującego na Voyagerze . Ponadto już niedługo w europejskich salonach Fiata będzie można kupić kolejne generacje Dodge'a Nitro i Journeya.

Amerykanie nie próżnują i pracują nad nową rodziną silników V6 z bezpośrednim wtryskiem paliwa, a w niektórych odmianach także z turbodoładowaniem (o silniku Pentastar przeczytasz tutaj ). Jeszcze w tym roku na pokładzie Jeepa Wranglera z dieslem pod maską zagości system start-stop. Czeka nas też kilka premier nowych lub zmodyfikowanych modeli Chryslera, Dodge'a i Jeepa. Jako pierwszy kołami asfaltu dotknie nowy Jeep Grand Cherokee, a po nim zadebiutują m.in. nowy Chrysler Sebring i Dodge Durango oraz odświeżony Chrysler 300C.

Co sądzicie o nowych planach Fiata i Chryslera ?

271 koni w "pięćsetce" - ZOBACZ TUTAJ

Fiat 500 Cabrio - pierwsza jazda

Samochody: Fiat 500 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.