Prius hitem w Japonii mimo wykrytych wad

W lutym w Japonii dziesiąty miesiąc z rzędu Toyota Prius była największym przebojem na rynku samochodowym. Japończycy nie stracili zaufania do Priusa po naprawie pierwszej serii tych aut

W zeszłym miesiącu kierowcy w Kraju Kwitnącej Wiśni kupili 27 tys. egzemplarzy Priusa , pięć razy więcej niż przed rokiem - ogłosiło w czwartek Stowarzyszenie Japońskich Dilerów Samochodowych. Najnowsza wersja Priusa - najpopularniejszego samochodu Toyoty o napędzie hybrydowym - już dziesiąty miesiąc z rzędu jest na czele największych przebojów samochodowych w Japonii, a w kolejce po odbiór tego auta trzeba czekać nawet pół roku.

Zainteresowanie Priusem w Japonii nie zmalało po ogłoszeniu przez Toyotę, że część tych aut z pierwszej serii produkcyjnej ma usterkę. W zeszłym miesiącu Toyota wezwała właścicieli ponad 400 tys. Priusów na całym świecie na bezpłatną wymianę oprogramowania systemu hamulcowego, bo mogło ono powodować nieprawidłowe działanie ABS-u (systemu zapobiegającego blokadzie kół podczas hamowania). Wada ta dotyczyła aut wyprodukowanych przed sierpniem zeszłego roku.

Od stycznia Toyota wezwała już do kontroli i naprawy ponad 8,5 mln swoich aut na całym świecie. W większości chodzi o auta z elektronicznym pedałem gazu, który może się zacinać i wtedy samochód sam przyspiesza. Na tę akcję Toyota zdecydowała się na żądanie administracji Baracka Obamy. Politycy w USA zaczęli też zarzucać japońskiemu koncernowi, że zwlekał z ujawnieniem wad, narażając bezpieczeństwo amerykańskich kierowców.

Pod koniec lutego Instytut Gallupa przeprowadził badania opinii publicznej, które pokazują, że po tej politycznej kampanii przeciętni Amerykanie nie stracili zaufania do aut japońskiego koncernu. Jak wczoraj poinformował Gallup, 60 proc. Amerykanów uważa, że auta Toyoty są bezpieczne, a wśród właścicieli samochodów japońskiego koncernu uważa tak 82 proc. ankietowanych. Respondenci krytykowali Toyotę tylko za to, że zbyt wolno reagowała na skargi kierowców na problemy z pedałem gazu.

- Chociaż Amerykanie na ogół krytycznie oceniają reakcję Toyoty na te problemy, to większość z nich uważa, że auta koncernu są bezpieczne i ich zaufanie do Toyoty nie zostało zachwiane - stwierdził Gallup.

Cały materiał znajdziecie w serwisie wyborcza.biz .

Samuraje z twardymi dachami

Piękno na sprzedaż - Toyota 2000GT - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Toyota Prius - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.