Genewa 2010 | Nowe Volvo S60 w pełnej krasie

Ostatni egzemplarz starego S60 opuścił fabrykę w Ghent niemal rok temu. Niebawem z linii montażowych belgijskiego zakładu zaczną zjeżdżać przedstawiciele nowej generacji modelu. Auto, którym Volvo zamierza podbić segment prestiżowych sedanów, ma być od swojego poprzednika bardziej dynamiczne, komfortowe i bezpieczne - nie tylko dla pasażerów

Producent twierdzi, że nowe S60 ma bardziej sportowy charakter niż jakikolwiek wcześniejszy model tej marki. Podkreślać ma to między innymi dynamiczna sylwetka auta, w dużej mierze "zapożyczona" z zaprezentowanego w ubiegłym roku conceptu. Zdaniem stylistów Volvo , linie nadwozia S60-ki upodobniają limuzynę do czterodrzwiowego coupe. My nie posunęlibyśmy się aż tak daleko.

Auto oferowane będzie z dwoma typami zawieszenia. Europejski standard to wersja sportowa, a na rynki Ameryki Północnej i Azji trafią auta w wariancie nieco bardziej komfortowym.

Na początku klienci będą mogli wybierać z gamy czterech dostępnych silników. Słabsza z turbodoładowanych jednostek benzynowych ma pojemność 2 litrów, cztery cylindry i rozwija moc 203 KM. Mocniejsza to 3-litrowa rzędowa szóstka o mocy 304 KM. S60 z tym silnikiem standardowo wyposażone będzie w napęd na cztery koła oraz sześciostopniowy automat. Dla zwolenników silników wysokoprężnych Volvo przygotowało dwa pięciocylindrowe turbodiesle: 205-konne D5 o pojemności 2,4 litra oraz 2-litrowe D3 o mocy 163 KM.

Liczba oferowanych silników podwoi się w ciągu pierwszego roku od premiery. Do gamy turbodiesli dołączy oszczędny, 115-konny 1.6D DRIVe. Pojawią się też trzy kolejne benzynowce - dwa warianty 1.6 o mocach 150 i 180 koni mechanicznych oraz 240-konna jednostka 2-litrowa.

Jak na Volvo przystało, auto zostanie wyposażone w szereg systemów dbających o bezpieczeństwo - nie tylko podróżnych. Oprócz standardowych rozwiązań wymienić można m.in. bardziej zaawansowany układ kontroli stabilizacji toru jazdy - ASC czy Corner Traction Control, ułatwiający prowadzenie auta w zakręcie. S60 jest też pierwszym modelem z systemem Pedestrian Detection, wykrywającym i reagującym na pieszych pojawiających się przed samochodem.

Światowa premiera auta odbędzie się 2 marca podczas targów w Genewie . Samochód produkowany będzie w belgijskiej fabryce Volvo w Ghent. Pierwsze egzemplarze powinny trafić do klientów w lecie. W Polsce S60 dostępne będzie w trzecim kwartale bieżącego roku.

Bartosz Sińczuk Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Volvo zmienia oznaczenia - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Volvo S60 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.