Saab przechodzi do historii

GM od wielu miesięcy próbował znaleźć nowego właściciela dla Saaba. Niestety bez skutku. Po nieudanych negocjacjach z ostatnim z zainteresowanych - holenderskim Spyker Cars, koncern postanowił zlikwidować przynoszącą straty markę

Na znalezienie kupca General Motors miał czas do końca roku. Jeszcze niedawno wydawało się, że wszystko zakończy happy end'em, a szwedzką markę przejmie producent luksusowych, sportowych aut Koenigsegg . Kiedy wszystko zdawało się być dopięte na ostatni guzik, firma postanowiła jednak wycofać swoją propozycję. Dziś to samo zrobił Spyker . Saab podzieli więc los innych marek spod skrzydeł GM ( Pontiac i Saturn ), które niedawno również trafiły pod topór.

Przedstawiciele General Motors zapewnili jednocześnie, że wszelkie umowy gwarancyjne będą nadal honorowane. Obecni właściciele Saabów na całym świecie nie muszą się też ponoć martwić o dostęp do części zamiennych oraz usług serwisowych.

Wszystko wskazuje zatem na to, że cały "duch" Saaba wyemigruje do Chin. Kilka dni temu General Motors ogłosił bowiem, że sprzedał prawa do produkcji samochodów Saab 9-3, obecnego Saaba 9-5 wraz z całą technologią (także tą dotyczącą budowy silników marki Saab) chińskiemu przedsiębiorstwu BAIC.

To smutne, że tak istotna w historii motoryzacji marka, jak Saab przechodzi do historii. Pocieszać można się tym, że może to być dobry moment na zakup któregoś z - szczególnie starszych, a nawet klasycznych - modeli szwedzkiego producenta. Ich wartość będzie prawdopodobnie z czasem szybować w górę.

Bartosz Sińczuk                                                                                Jesteśmy też na Facebooku i Blipie

ZOBACZ TAKŻE:

Saab 9-5 - statyczny debiut - ZOBACZ TUTAJ

Nowy Saab 9-5

Samochody: Saab 900 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.