Premiera Lexusa GX 460

Nowa Toyota Land Cruiser, benzynowy silnik 4.6 V8 zamiast 3-litrowego diesla i długa lista luksusowych gadżetów - oto krótki przepis na nowego Lexusa GX 460

Luksusowe wydanie Toyoty Land Cruiser zaprezentowano na trwających od 23 do 30 listopada targach motoryzacyjnych w Kantonie. Miejsce premiery wybrano nieprzypadkowo, ponieważ nowy Lexus GX 460 trafi do sprzedaży nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale także w Chinach.

Chiny mają ambicję, by już niedługo stać się największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie. Producenci samochodów stopniowo poszerzają tamtejszą ofertę i w obliczu kryzysu w Europie i USA wiążą nadzieję z rosnącym popytem w Kraju Środka. Nie inaczej jest w przypadku Lexusa.

Z zewnątrz nowa generacja GX'a otrzymała charakterystyczny dla innych Lexusów, chromowany grill. Zmieniono kształt reflektorów i tylnych lamp oraz przetłoczeń karoserii. Nie sposób jednak nie dostrzec łudzącego podobieństwa do europejskiej wersji Land Cruisera. Po producencie aut klasy premium można by oczekiwać większej inwencji i bardziej wyrazistego odcięcia się od firmy-matki, czyli Toyoty .

Luksusowego wyrazu nabrała kabina auta, wykończona drewnem i skórą. Do wyposażenia GX 460 trafi m.in. pakiet multimedialny dla pasażerów tylnych siedzeń, opcjonalny zestaw audio Mark Levinson z 17 głośnikami oraz systemy Safety Connect i Enform. Pierwszy wzywa pomoc w razie wypadku, a drugi wskazuje na przykład najbliższe stacje benzynowe.

Pod maską terenowego Lexusa nie znajdziemy już montowanego w poprzedniej generacji silnika 4.7 V8 o mocy 263 koni. Zastąpi go nowa jednostka V8 o pojemności 4,6 litra, osiągająca moc 301 koni i 444 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Do tej pory służyła do napędu Toyoty Tundry.

Lexus GX 460 trafi do amerykańskich salonów na początku 2010 roku. Pierwsza generacja, bazująca na poprzednim Land Cruiserze, zadebiutowała w 2002 roku. Do końca 2008 roku znalazła w USA prawie 168 tys. nabywców. Oferta terenowych Lexusów obejmuje poza modelem GX także bazujący na Toyocie Land Cruiser V8 model LX i mniejszego SUV'a o nazwie  RX .

Bliźniacza Toyota Land Cruiser zadebiutowała na tegorocznym salonie samochodowym we Frankfurcie ( czytaj więcej ). Pod maskę trafiły dwa odświeżone silniki z poprzedniej generacji: 4-litrowy V6 o mocy 249 koni i 3-litrowy turbodiesel, rozwijający 173 KM.

Marcin Sobolewski

Samuraje z twardymi dachami

Historia kołem się toczy - Lexus - ZOBACZ TUTAJ

Lexus LS 460 Sport - gdzie ten Sport? - GALERIA

Samochody: Lexus LS - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.