Nowe brzmienie Volvo

Szwedzi pracują nad rozwiązaniem problemu związanego z cichą pracą samochodów hybrydowych. W laboratorium akustycznym testują brzmienie nowego modelu, który zadebiutuje w 2012 roku

Napęd hybrydowy nowego modelu to połączenie silnika elektrycznego i diesla. Jak podkreśla Volvo , będzie on pracował niemal bezszelestnie, dlatego trwają prace nad właściwym brzmieniem układu napędowego. To ważny aspekt bezpieczeństwa, zarówno z punktu widzenia kierowcy, jak i pieszego.

Na brzemienie samochodu składają się dźwięki: irytujące, informujące i kojące. Eksperci Volvo w specjalnej komorze, do której nie przedostają się żadne dźwięk z zewnątrz, pracują nad wyeliminowaniem pierwszego typu dźwięków (trzaski, hałasy z zewnątrz, szum wiatru itp.) oraz odpowiednim zestrojeniem dźwięków o charakterze informującym i kojącym. To wszystkie odgłosy elementów sterowania samochodu i brzmienie silnika.

- Zależy nam, aby samochody Volvo były komfortowe dla użytkowników pod każdym możliwym względem, także dźwiękowym. Obecnie idealnym dźwiękiem cieszy się Volvo XC90, które podczas codziennej jazdy pracuje tak cicho, że prawie niezauważalnie, jednak bez szkody dla innych użytkowników ruchu drogowego. Z kolei gdy kierowca ma ochotę na szybszą jazdę, to jego pomruk podczas przyspieszania, przyprawia o szybsze bicie serca - podsumowała, Eva Lahti, inżynier ds. akustyki w Volvo Cars.

Marcin Sobolewski, źródło: Volvo

Ponad 2000 km na jednym baku - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Volvo V70 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.