Jazda na podwójnym gazie

Po obficie zakrapianej imprezie nie wystarczy parę godzin snu, by organizm pozbył się alkoholu. Spora część kierowców w Polsce niestety wciąż tak uważa i za kierownicę wsiada na podwójnym gazie. Właśnie dlatego ruszyła II edycja akcji Alko-Casco.

Szacuje się, że w Polsce jest 20 mln kierowców i jak wskazują badania wielu z nich dotyczy syndrom tzw. "nieświadomie nietrzeźwego kierowcy" czyli "syndrom dnia poprzedniego". Są to osoby, które siadają za kółko błędnie sądząc, że upłynęło wystarczająco dużo czasu od momentu spożycia alkoholu. Z badań wynika, że co piątemu kierowcy pijącemu alkohol przynajmniej raz w miesiącu, zdarzyło się prowadzić samochód mimo braku pewności, czy jest trzeźwy. Ja nie trudno obliczyć to zastraszająca armia 4 mln pijanych kierowców.

W 2008 roku zatrzymano prawie 25 tysięcy osób kierujących pojazdami mających od 0,2 do 0,5 alkoholu w organizmie. Właśnie dlatego w ubiegłym roku ruszyła ogólnopolska kampania "Alko - Casco" zainicjowana przez producenta alkoholu - markę Soplica. Jej celem jest edukacja kierowców w zakresie problemu nieświadomego prowadzenia pod wpływem alkoholu oraz popularyzacja alkomatu.

Nieświadomie nietrzeźwy kierowca, wedle przepisów prawa - traktowany jest tak samo jak każdy inny nietrzeźwy kierujący - wyjaśnia Radca Biura Ruchu Drogowego KGP mł. insp. Marek Konkolewski

W październiku ruszyła druga edycja "Alko-Casco - Alkomat w każdym aucie". W tym roku kampania skierowana jest szczególnie do młodych kierowców. Udział w niej biorą Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego, krajowy duszpasterz kierowców ks. dr Marian Midura oraz Policja. W ramach kampanii Alko-Casco do kierowców trafi ponad 18 000 alkomatów i materiały edukacyjne.

Szczepan Mroczek

Pasy bezpieczeństwa - 50 lat

Jestem z Warszawy. Mam pierwszeństwo - ZOBACZ TUTAJ

Następnego dnia po obficie zakrapianej imprezie:
Więcej o:
Copyright © Agora SA