Śmiertelnie groźne dywaniki

Dywaniki podłogowe w samochodach, czy zdawaliście sobie sprawę, że dybią na wasze życie? A jednak, zamordowały już 5 osób!

Złośliwe dywaniki opanowały pięć modeli marki Toyota i dwa modele Lexusa . Według NHTSA (National Highway Traffic and Safety Administration), będącej amerykańskim odpowiednikiem Euro NCAP, mogą powodować zablokowanie się pedału gazu. Doprowadziło to już do 17 wypadków, w których śmierć poniosło 5 osób. Poproszono właścicieli 3,8 mln aut, aby wymontowali dywaniki ze swoich samochodów i pod żadnym pozorem nie montowali jakichkolwiek innych. Toyota planuje akcję serwisową, która ma usunąć dywanikowy problem.

Czy właściciele obecnych generacji Lexusa IS , ES, Toyoty Camry , Avalon, Tacomy i Tundry, oraz poprzedniej generacji Priusa powinni wpaść w panikę? Ależ skąd. Naszym zdaniem to właśnie panika spowodowała śmierć pięciu osób. Zablokowanie się pedału gazu nie musi doprowadzić do wypadku. Pierwszą rzeczą jaką należy w tej sytuacji zrobić to nacisnąć mocno pedał hamulca, następnie przełączyć dźwignię w pozycje N (Neutral - luz). Rozłączy to napęd i pozwoli zatrzymać auto. Toyota podpowiada, że jeśli nie jest to możliwe, to zawsze można wyłączyć silnik. Jeśli jest on wyłączany przyciskiem wystarczy przytrzymać go 3 sekundy. Mając ręczną skrzynię (takie też się w USA zdarzają) zalecamy niezawodną metodę na obejście blokady - nacisnąć pedał sprzęgła.

Marcin Lewandowski

Agrotuning: hit czy kit? - ZOBACZ WIĘCEJ

Samochody: Toyota Camry - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.