Frankfurt 2009 | Urodzinowe MINI Coupe Concept

Pierwsze Mini pokazano dokładnie 50 lat temu. Można było przewidzieć, że z okazji tak ważnej rocznicy producent przygotuje coś naprawdę specjalnego.

Od dawna już krążyły pogłoski, że we Frankfurcie MINI zaprezentuje co najmniej jedną nową wersję modelu. Mówiło się o studyjnym roadsterze albo coupe. Wiemy już, że przynajmniej połowa "przepowiedni" się sprawdziła - we wrześniu niemiecka firma pokaże bowiem MINI Coupe Concept.

Do wysokości dolnej krawędzi okien auto wygląda niemal identycznie, jak seryjna wersja John Cooper Works. Czysto kosmetyczne różnice to m.in. oryginalne felgi, nowa atrapa w przednim zderzaku oraz grill z grubymi żebrami i chromowaną obwódką. W tylnej części są to również: czarny "dyfuzor", mocniej zaznaczona, chromowana listwa w klapie bagażnika oraz nowe końcówki układu wydechowego.

To jednak nie wszystko. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia przedstawiające profil koncepcyjnego MINI, by zorientować się jak bardzo auto różni się od znanych dotąd wersji modelu. Uwagę zwraca przede wszystkim obniżony dach. W praktyce różnica wynosi około 5 cm, ale wrażenie "spłaszczenia" wzmacniają, bardziej niż w przypadku pozostałych MINI, pochylone przednia i tylna szyba. Innym charakterystycznym elementem nadwozia jest brak widocznych środkowych i tylnych słupków, przez co dach wydaje się wisieć w powietrzu.

Wnętrze studyjnego Coupe oferuje miejsce tylko dla dwóch osób. Rezygnacja z tylnego rzędu siedzeń pozwoliła wygospodarować całkiem spory bagażnik, który ma teraz pojemność 250 l.

Pod maską pracuje taki sam silnik, jaki napędza wspomnianą już wersję John Cooper Works. Jest to turbodoładowany benzynowiec o pojemności 1,6 l, mocy 211 KM i maksymalnym momencie obrotowym równym 260 Nm. Ostatnia wartość może zostać chwilowo zwiększona do 280 Nm dzięki użyciu funkcji overboost.

Auto zostanie oficjalnie pokazane we Frankfurcie. Na razie producent milczy na temat roadstera, ale nie zdziwimy się, jeśli koncepcyjnemu coupe towarzyszyć będzie wersja z otwieranym dachem.

MINI Coupe Concept

Bartosz Sińczuk

ZOBACZ TAKŻE:

MINI bardziej wyjątkowe - ZOBACZ TUTAJ

Wygraj wakacyjne gadżety - konkurs - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: MINI - ogłoszenia

Więcej o: