Spadek produkcji aut w Europie

W pierwszym kwartale tego roku w Europie wyprodukowano zaledwie 3,4 mln egzemplarzy samochodów. W porównaniu do takiego samego okresu w roku 2008, jest to spadek o 35%

Najmniejszy, choć i tak spory spadek produkcji dotyczy samochodów osobowych. Powstało ich 3,1 mln sztuk, czyli o 31% mniej niż w zeszłym roku. Jeszcze gorzej sytuacja przedstawia się, jeśli spojrzymy na produkcję aut użytkowych. Stowarzyszenie ACEA, które przygotowało zestawienie podzieliło je na tzw. lekkie - tych wyprodukowano ok. 227 tys. (-57%); oraz cięższe - powstało prawie 77 tys. egzemplarzy (-56%).

Statystki produkcji przekładają się bezpośrednio na liczbę rejestracji nowych samochodów w Europie. W przypadku samochodów osobowych, spadek wyniósł 17,2%, użytkowych - aż 35,7%. Po pięciu miesiącach tego roku sytuacja nieco się poprawiła, ale tylko w przypadku aut osobowych - w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku spadek wyniósł 13,9%. Liczba rejestracji samochodów użytkowych nadal spadała i pod koniec maja zanotowała pogorszenie o 37,6%.

Spośród europejskiej czołówki, największy spadek produkcji w pierwszym kwartale odnotowano w Wielkiej Brytanii , gdzie liczba powstałych aut spadła o ogromne 57,4%. Dalej w tym smutnym rankingu znalazła się Francja (-46%), Hiszpania (-40,2%), Włochy (-38,6%) oraz Niemcy (-32,3%).

Jeśli chodzi o prognozy do końca roku, ACEA jest optymistyczna. Produkcja aut powinna teraz odbijać się od dna, bo stowarzyszenie szacuje, że spadek za cały bieżący rok wyniesie 25% w przypadku samochodów osobowych oraz ok. 50% dla aut użytkowych. Jakby nie patrzeć, europejska motoryzacja będzie potrzebować dużo czasu, żeby powrócić do sytuacji chociażby z zeszłego roku. Ten proces może potrwać nawet kilka lat.

Jan Kopacz

Najchętniej kupowane auta w Polsce - ZOBACZ TUTAJ

Samochodem po Europie - poradnik - ZOBACZ TUTAJ

ZOBACZ TAKŻE:

Andi Mancin w 25-metrowym locie

Więcej o:
Copyright © Agora SA