Historyczne rajdówki w Mikołajkach

Auta tragicznie zmarłych mistrzów - Mariana Bublewicza i Janusza Kuliga, Stratopoloneza i inne legendarne samochody rajdowe można obejrzeć w Mikołajkach przy okazji Rajdu Polski

W strefie kibica w parku serwisowym będzie można obejrzeć rajdówki, które odegrały znaczącą rolę w historii polskich sportów motorowych. Nie zabraknie Fiata 126p Grupy 2, którym Andrzej Lubiak z Jackiem Zalewskim wystartowali w Rajdzie Monte Carlo Historique w 2008 roku.

Przyjedzie też Syrena 104 rocznik 1971, która trzykrotnie przejechałą Monte Carlo. W Mikołajkach będą także wystawione Stratopolonez  i Fiat 125p, którym w 1973 roku ustanowiono trzy rekordy prędkości na dystansie 25.000 km i 50.000 km oraz 25.000 mil.

Wielu wspomnień dostarczą szczególnie dwa auta - Ford Sierra Cosworth Mariana Bubleiwcza oraz show car Forda Focusa WRC, w barwach sponsorskich Janusza Kuliga.

Na imprezie nie zabraknie też rajdowych legend. Sobiesław i Ewa Zasadowie poprowadzą Mercedesa 450 SLC, bliźniaczego do tego, którym Sobiesław Zasada z Andrzejem Zembrzuskim startowali w Rajdzie dookoła Ameryki Południowej - Vuelta del America del Sur w 1978 r. Mercedes wystartuje dzięki uprzejmości Jana Kościuszko i właśnie on poprowadzi auto w drugim przejeździe, pilotowany przez Burmistrza Miasta Mikołajek.

"To prawie to samo auto, którym zajęliśmy z Andrzejem Zembrzuskim drugie miejsce w gigantycznym maratonie, największym w historii wyczynowego automobilizmu. Zawody liczyły ponad 30 tys. kilometrów do pokonania w 28 dni (w tym trzy dzienne przerwy). Jechaliśmy przez cały kontynent z amazońską dżunglą, Andami i Ziemią Ognistą. To była wyprawa przez cztery pory roku w ciągu czterech tygodni! Bardzo się cieszę, że po 31 latach znowu siądę za kierownicą tego historycznego auta" - powiedział Sobiesław Zasada, trzykrotny Mistrz Europy i jedenastokrotny Mistrz Polski.

450 SLC z 1973 r. napędza 4,5-litrowy silnik V8. Trzy długie przełożenia w automatycznej skrzyni pozwalają rozpędzić Mercedesa na "jedynce" do 110 km/h, na "dwójce" aż do 180 km/h, a wskazówka prędkościomierza kończy swój bieg na 220 km/h. Eleganckie coupe powstało na bazie przedłużonego roadstera SL (W107), produkowanego w latach 1971-1989. Egzemplarz rajdowy został przygotowany z zachowaniem wszystkim elementów z epoki lat 70.

"Od najmłodszych lat interesowałem się sportem motorowym i od dziecka kibicowałem Sobiesławowi Zasadzie, dlatego sam zacząłem startować. To dla mnie ogromny zaszczyt, że Sobiesław Zasada pojedzie tym historycznym pojazdem na otwarciu Rajdu Polski. Samochód prowadzi się znakomicie, o czym będzie się mógł także przekonać burmistrz Miasta Mikołajek, który zajmie miejsce pilota w trakcie mojego przejazdu na torze." - mówi Jan Kościuszko, właściciel Mercedesa 450 SLC i wielokrotny Mistrz Polski zarówno w Rajdach Samochodowych jak i Wyścigach Górskich.

Marcin Sobolewski, Konrad Bagiński

Poradnik Bezpiecznego Kibica - ZOBACZ TUTAJ

Loeb (i Gryc) rządzą na Karowej - WIDEO 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.