Firma analityczna J.D. Power and Associates wspólnie z magazynem Auto Test opublikowała wyniki badań niemieckiego rynku. Przepytała ponad 16 tys. właścicieli samochodów na temat satysfakcji z posiadanego przez nich auta. W sumie sprawdzono 27 marek i 113 modeli samochodów. Żeby wziąć udział w badaniu, ankietowany musiał być właścicielem auta co najmniej dwa lata.
Kwestionariusz składający się z 67 pytań przeprowadzano w internecie. Listę zagadnień podzielono na cztery kategorie, z których każda miała inny procentowy wpływ na ocenę końcową. Te kategorie to: - ogólne wrażenia (32% oceny) - w niej zawarto pytania o osiągi, wygląd, komfort i wyposażenie - jakość samochodu i niezawodność (26%) - koszty posiadania auta (22%), w tym zużycie paliwa, koszty ubezpieczenia i serwisowania - satysfakcja z usług dealera (20%)
Wśród marek zwyciężyło Daihatsu , zdobywając 843 punkty na 1000 możliwych. Na drugim miejscu znalazły się ex-equo Mercedes i Alfa Romeo (835), a na trzecim BMW (834). Listę zamyka Smart z wynikiem 772 punktów. Niewiele lepsze są Chevrolet (775) i Fiat (778).
Modele samochodów przydzielono też do poszczególnych segmentów, wymyślonych przez J.D.Power. Dwa zwycięstwa odniosły Toyota - modelami Aygo(samochody miejskie) i Corolla (klasa niższa średnia), oraz Mercedes - klasą E (luksusowe) i CLK (sportowe). Pozostali zwycięzcy to Daihatsu Sirion (auta małe), Renault Laguna (klasa wyższa średnia), Skoda Roomster (minivany) oraz Nissan Qasshqai (SUVy).
Jak widać, kategorie powstały nieco na siłę i nie do końca zgadzają się z podziałem do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Wrzucanie do jednego worka Qashqaia i Mercedesa klasy M to chyba lekkie nadużycie... Podobnie jak obecność Priusa w kategorii aut klasy wyższej średniej. Oba rankingi znajdują się w galerii. Zapraszamy do zapoznania się z nimi i komentowania. Piszcie też na temat własnych aut - czy polecilibyście je innym, czy lepiej trzymać się od nich z daleka?
Jan Kopacz
Najpopularniejsze auta w Polsce - ZOBACZ TUTAJ