Nowy Jaguar XJ - tak będzie wyglądał

Brytyjski magazyn CAR pokazał dziś jak będzie wyglądał zupełnie nowy Jaguar - najbardziej luksusowy model XJ. Mimo że jest to tylko wizja grafika komputerowego CARa, wszystko wskazuje na to, że samochód będzie prawie identyczny

Oficjalna premiera samochodu planowana jest na 9 lipca. Wygląda jednak na to, że już nie musimy czekać. CAR dowiedział się, że wizja ich grafika jest "bardzo, bardzo podobna do rzeczywistego samochodu". Nie piszą skąd to wiedzą, nie piszą kto wypowiedział te słowa, ale w wypadku tego magazynu nie ma mowy o żadnych niepotwierdzonych przechwałkach. Inspiracją dla specjalisty od projektowania samochodów były zdjęcia szpiegowskie delikatnie zamaskowanego samochodu, oraz jedyny oficjalny obrazek Jaguara - widok auta z góry.

Przyznacie sami, że nowy XJ szokuje. Oczywiste było, że stylistyka flagowej brytyjskiej limuzyny będzie nawiązywać do modelu XF , ale czy Jaguar przypadkiem nie przesadził? W filmie, który możecie obejrzeć poniżej,  Ian Callum, główny projektant samochodu zdaje się z góry bronić swojej wizji. Tłumaczy, że to limuzyna na miarę XXI wieku stworzona dla tych, którzy rozumieją na czym polega design aut, pisany przez wielkie "D". A czy Wy rozumiecie ten pomysł?

Jeśli chodzi o aspekty techniczne Jaguara XJ, wiadomo póki co niewiele. Konstrukcja, tak jak w obecnym modelu będzie w części wykonana z aluminium, dzięki czemu auto ma ważyć zaledwie 1700 kg i być najlżejsze w klasie. Na oficjalnym zdjęciu Jaguara widać wyraźnie, że XJ będzie można zamówić z panoramicznym szklanym dachem - to kolejna nowość dla brytyjskiej marki.

Wśród dostępnych silników znajdą się trzy jednostki benzynowe: 3,0 V6 o mocy 235 KM; 5,0 V8 o mocy 380 KM oraz doładowane 5,0 V8 o mocy 510 KM (znane z XF-R ). Nie zabraknie też diesla 3,0 V6 w specyfikacji 237 lub 271 KM, dzięki którym emisja CO2 ma być również najniższa w klasie, i wyprzedzać nawet hybrydowego Lexusa LS600h . Jak pisaliśmy już tutaj , bardzo możliwe, że w ofercie brytyjskiej marki pojawi się także napęd hybrydowy.

Jan Kopacz

Jaguar XJR vs Lexus LS600h - Pazur czy masaż? - TEST

Jaguar XFR - galeria zdjęć - ZOBACZ TUTAJ

Samochody: Jaguar XJ - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.