Daltonista za kółkiem

Odróżni czerwone światło od zielonego? Niekoniecznie, ale wie, że jak się pali na górze to stoimy; jak na dole - trzeba jechać. Ale jak da sobie radę z nawigacją?

Ślepota barw często nazywana jest daltonizmem. Niesłusznie. Jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami. Daltonizm zaś jest wadą polegająca na nierozpoznawaniu barwy czerwonej i zielonej. Ślepota barw dotyka ok. 12-15% męskiej populacji i 0,5% kobiet. Najczęstszy jest daltonizm - to mniej więcej 2/3 przypadków ślepoty barw, co oznacza że jeden na kilkunastu mężczyzn nie odróżni zielonego i czerwonego koloru.

O osobach z zaburzeniami widzenia barw pomyśleli również twórcy map GPS. Firma Navigon oferująca systemy nawigacyjne, zaprojektowała własny odbiornik nawigacji. Kolory map zmodyfikowano tak, by daltoniści mogli wyraźnie odróżnić trasę od innych informacji na mapie.

Nowa paleta kolorów została wykorzystana we wszystkich nowych systemach NAVIGON. Osoby korzystające z usługi FreshMaps, pozwalającej na regularne aktualizacje map w urządzeniach NAVIGON, będą mogły skorzystać z lepiej widocznych funkcji mapy od drugiego kwartału 2009 r. Funkcja ta jest także dostępna dla użytkowników oprogramowania nawigacyjnego MobileNavigator 7 NAVIGON dla platformy Windows Mobile.

Konrad Bagiński

GPS w walce londyńskimi piratami - ZOBACZ TUTAJ

EkranTV w lusterku wstecznym - WIDEO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.