Mantide powstanie

Bertone Mantide prawdopodobnie jednak powstanie. Jeśli tak się stanie, będzie miał co najmniej równie kontrowersyjną jak wygląd cenę - 2 000 000 dolarów! Mimo, że za bazę posłuży samochód dwudziestokrotnie tańszy

O samochodzie pisaliśmy już tutaj , przy okazji premiery w Szanghaju. Wtedy jednak wydawało się, że supersportowe auto na bazie Chevroleta Corvette ZR1 jest jedynie pokazem możliwości Stile Bertone i jego projektanta, Jasona Castrioty. Tymczasem, jak dowiedział się New York Times, Bertone planuje stworzyć dziesięć takich samochodów, każdy o astronomicznej i zupełnie niezrozumiałej cenie 2 000 000 dolarów. Castriota powiedział dziennikowi:

Projekt ma anonimowego dobroczyńcę, ale będzie też na sprzedaż jako pojedynczy egzemplarz lub powstanie ich nawet kilka, w bardzo limitowanej serii. Nie wykluczamy zbudowania dziesięciu samochodów. (...)  W tym momencie widoczne jest spore zainteresowanie projektem na całym świecie - odzywali się już do nas potencjalni klienci z Azji, Europy i Ameryki.

Auto bazuje co prawda na ZR1 , ale jego osiągi mają być jeszcze lepsze niż najszybszej Corvette . Przyspieszenie do 100 km/h ma zajmować 3,2 sekundy (ZR1 - 3,5 sek) a prędkość maksymalna to 351 km/h (ZR1 - 330 km/h). Wszystko dzięki temu, że Bertone spędziło dużo czasu w tunelu aerodynamicznym i zmniejszyło opór powietrza o 25%. Docisk aerodynamiczny zwiększył się o 30% w porównaniu do Corvette a waga jest niższa o 100 kg. Czy taka różnica osiągów i niekoniecznie lepszy wygląd są warte dwudziestu Corvette ZR1? Bertone Mantide nie jest aż taką perełką kolekcjonerską, a zainteresowanie samochodem wydaje się sztucznie rozdmuchane.

Jan Kopacz

Jeżdżące muzeum Porsche - ZOBACZ TUTAJ

Reklama samochodu z paniami w roli głównej - WIDEO

Samochody: Chevrolet Corvette - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.