Bright IDEA - świetny pomysł

Mało znana amerykańska firma Bright Automotive pokazała dostawczy samochód o napędzie hybrydowym. Wtyczkowóz to na razie wersja koncepcyjna

Nazywa się Bright IDEA i jest samochodem dostawczym . Ma napęd hybrydowy , przez co w cyklu miejskim zużycie paliwa wynosi 2,35 l/100km (100 mil/galon)... na odcinku pierwszych pięćdziesięciu kilometrów. W dłuższej perspektywie auto ma palić trzecią część tego, co jego konkurenci. Ładowność IDEI wynosi 900 kg, a ładownia mieści ponad 5 m3 ładunku.

Jak wynika z wyliczeń producenta, przy cenie benzyny 3,5 dolara za galon (w USA) jeżdżąc hybrydowym dostawczakiem można zaoszczędzić aż 6000 dolarów rocznie. Tylne koła napędzane są silnikiem elektrycznym zasilanym z akumulatorów litowo-jonowych umieszczonych pod podłogą. IDEA jest wtyczkowozem, czyli można ją ładować z domowej sieci elektrycznej. Kolejne dane na stronie producenta, to prawdziwa lista życzeń: współczynnik oporu powietrza Cx ma wynosić 0,3 a samochód powinien otrzymać pięć gwiazdek w testach zderzeniowych. Jak widać jeszcze wiele pracy przed inżynierami Brighta. Będzie ona możliwa, jeśli firma otrzyma rządowe dotacje. Jeśli pieniądze się znajdą, produkcja ruszy w 2012 roku.

Marcin Lewandowski

Opel Insignia EkoFlex: już jest - ZOBACZ TUTAJ

Legenda srebrnej strzały - ZOBACZ WIDEO

Samochody: hybrydowe - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.