Wygładzony Grand Cherokee

Na oficjalną premierę nowej generacji Grand Cherokee trzeba będzie jeszcze poczekać. Mimo to, producent postanowił już teraz ujawnić jej pierwsze oficjalne zdjęcia oraz szereg danych technicznych

Patrząc na auto z przodu, łatwo zidentyfikować je jako kolejny model Jeepa . Głównie za sprawą charakterystycznego grilla z pionowymi żebrami. Jeśli go jednak zasłonimy lub kiedy spojrzymy na nowe Grand Cherokee z tyłu, możemy zacząć odczuwać pewne wątpliwości. I niewiele pomagają dobrze znane "kwadratowe" nadkola. Mocno wygładzony i ugrzeczniony Jeep dużo bardziej przypomina teraz europejskie SUV. Producent zarzeka się jednak, że chociaż nowe Grand Cherokee wygląda dużo łagodniej, w terenie będzie się sprawdzał lepiej niż jego poprzednik.

Do wyboru klient otrzyma z trzech układów przeniesienia napędu na cztery koła. Od podstawowego systemu Quadra-Trac I ze stałym rozdziałem momentu na obie osie, poprzez wzbogacony o reduktor Quadra-Trac II, aż do najbardziej wyrafinowanego Quadra-Drive II z elektronicznym sterowaniem mechanizmów różnicowych (ELSD). Dodatkowo dostępny będzie również system pneumatycznego zawieszenia Quadra-Lift pozwalający w razie potrzeby zwiększyć prześwit auta.

Na początku auto dostępne będzie wyłącznie na rynku amerykańskim. Tu do wyboru klienta będą dwa silniki benzynowe. Pierwszy to nowo opracowane V6 Flexifuel z systemem zmiennych faz rozrządu, mocy 280 KM oraz 353 Nm maksymalnego momentu obrotowego. W porównaniu do obecnie stosowanych w Grand Cherokee V6, będzie on według producenta zużywał o 11% mniej paliwa.

Dla tych, którym wysokie zużycie paliwa nie spędza snu z powiek Jeep oferuje 5,7-litrowe V8 HEMI (360 KM oraz 530 Nm). Na rynku europejskim, nowy model ma być również oferowany z silnikami wysokoprężnymi. Warto wspomnieć, że nowa generacja zbudowana będzie na uniwersalnej platformie stworzonej jeszcze wspólnie z Mercedesem . Nie wykluczone zatem, że w przyszłości na rynku pojawi się także Grand Cherokee z napędem hybrydowym.

Bartosz Sińczuk

GMC, czyli futbolista z terenu - ZOBACZ TUTAJ

Z miłości do samochodu - WIDEO

Samochody: Jeep Grand Cherokee - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.