Jak czytamy w Gazecie Prawnej, taka decyzja Sądu może skutkować miliardowymi odszkodowaniami dla przedsiębiorców, bo sprawa dotyczy samochodów kupionych w ciągu ostatnich pięciu lat (po pięciu latach następuje przedawnienie zobowiązania podatkowego). Sam zwrot VAT-u za kupno samochodów szacowany jest na 12 miliardów, kolejne kilka to możliwy zwrot za paliwo. Decyzja dotyczy wszystkich samochodów zarejestrowanych na firmę, nie tylko tych z homologacją ciężarową czy słynną kratką. Sąd podkreślił w ten sposób, że jedynym kryterium prawa do odliczania podatku jest to czy samochód jest rzeczywiście wykorzystywany do celów służbowych.
Pojawia się oczywiście pytanie jak to sprawdzić. Jak donosi PAP, wiceminister finansów, Maciej Grabowski, właśnie z powodu możliwych nadużyć, ma zamiar przedłożyć Brukseli plan, w którym ministerstwo chce ograniczyć możliwość odliczania pełnego VAT-u. Takie rozwiązanie wymaga zgody UE, ale nie jest żadnym ewenementem - działa w innych krajach Wspólnoty.
Wyrok dotyczył spółki Magoora, którą wcześniej zajmował się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Orzekł, że wprowadzone wraz z wejściem Polski do UE ograniczenia w odliczaniu podatku są niezgodne z unijnym prawem.
Jan Kopacz, źródło: Gazeta Prawna, gospodarka.gazeta.pl
Aston Martin Rapide - tak wygląda - ZOBACZ TUTAJ