Dopłaty? To działa!

W Niemczech, gdzie wprowadzono dopłaty do nowych samochodów pod warunkiem oddania na złom starego w marcu odnotowano aż 40-procentowy wzrost sprzedaży. W innych krajach także zauważono poprawę

Do krajów europejskich, w których wprowadzono dopłaty przy wymianie starego auta na nowe należą Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania. W zależności od kraju dopłaty wahają się od 1000 do 5000 euro.

Korzyści są widoczne niemal od razu. W pierwszym pełnym miesiącu obowiązywania przepisów u naszych zachodnich sąsiadów wzrost sprzedaży nowych samochodów w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. W pozostałych krajach liczby nie są tak zachęcające, ale poprawa na rynku widoczna jest wszędzie. We Francji wzrost wyniósł 8,1%, a we Włoszech 0,24%, ale była to pierwsza poprawa od roku. W Hiszpanii z kolei sytuacja była tak katastrofalna, że za sukces uznano spadek sprzedaży do 38,7%. Po zupełnym załamaniu się sprzedaży samochodów w większym kraju półwyspu iberyjskiego i groźbie zamknięcia fabryk Seata , jest to i tak krok w kierunku stabilnego rynku.

Do wprowadzenia dopłat już szykują się Austriacy, a poważnie rozważają to także Brytyjczycy. Już niedługo niemal wszystkie największe rynki Europy będą oferować zachęty do odmłodzenia parku samochodowego, stymulując wzrost sprzedaży nowych aut. Czy i Polska znajdzie się w tym gronie? Mam nadzieję, że tym razem nie skończy się jedynie na zapowiedziach.

Marcin Lewandowski, źródło: Automotive News

Najnowszy AMG - kupisz, nie kupisz - ZOBACZ TUTAJ

Red Bull X-Fighters: coś z zupełnie innej bajki - WIDEO

Samochody: Seat Cordoba - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.