Car2go ruszyło na dobre

Po kilku miesiącach testów, w niemieckim Ulm ruszył system wypożyczania samochodów car2go. Jeśli pomysł  się sprawdzi, w ciągu kilku lat w miastach na całym świecie pojawią się biało-niebieskie Smarty Fortwo z napisem "do wynajęcia"

Pomysł Daimlera jest genialny i wydaje się pozbawiony wad. Jedyne, co trzeba zrobić, by odjechać autem to jednorazowa darmowa rejestracja. Potem wystarczy znaleźć wolnego Smarta , otworzyć go przy pomocy chipa, wstukać PIN i w drogę. Po dojechaniu do celu należy się wyrejestrować, by zatrzymać licznik opłat.

Minuta wypożyczenia kosztuje jedynie 19 eurocentów. Przy dłuższej jeździe można liczyć na zniżki. Godzina to wydatek 9,90 euro. Gdy dojedziemy na miejsce (w obrębie miasta), możemy zostawić samochód na dowolnym miejscu parkingowym. Nie trzeba martwić się o paliwo, bo ekipa car2go na bieżąco tankuje wszystkie 200 Smartów, przy okazji dbając o czystość i stan techniczny pojazdów.

Przed uruchomieniem wypożyczalni Daimler sprawdził, czy możliwe jest wypuszczenie na ulice Smartów Fortwo i oddanie ich w ręce mieszkańców. Bez ryzyka, że część aut zniknie, a część wpadnie w ręce kierowców-szaleńców.

Do tej pory nic takiego się nie stało, ale na razie projekt był tylko w fazie testów. Wzięli w nim udział pracownicy Daimlera i ich rodziny. W sumie 1000 zaufanych osób na 50 samochodów. Podobno w momencie rekrutacji, w Ulm pojawiło się dziwne zjawisko społeczne.

Osoby chcące wziąć udział w testach zaczęły intensywnie szukać nawet najdalszych krewnych. O ile bracia, synowie, córki i żony miały szansę na znalezienie się w gronie szczęśliwców, o tyle syn brata ciotecznego wuja żony pracownika firmy już nie bardzo. - burmistrz Ulm, Ivo Gönner

Więcej na temat projektu car2go w przyszłym tygodniu. Dowiecie się między innymi jakie są zasady rejestracji, jakie kolejne miasta będą współpracować z Daimlerem i czy polskie samorządy też mają szansę na taką współpracę. Tymczasem, tutaj możecie przeczytać, co pisaliśmy o Car2go w październiku, gdy ruszał program pilotażowy.

Car2go - po co Ci samochód?

Jan Kopacz

Toyota iQ wjechała do Polski - ZOBACZ TUTAJ

Następca kultu - Chevrolet Camaro SS - WIDEO

Samochody: Smart Fortwo - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Agora SA