Dodge Viper jakiego nie było

W ostatnich latach jest w modzie przywracanie stylistyki pięknych klasycznych modeli we współczesnych samochodach. Pewien brazylijski stylista, Rafael Reston odwrócił ten proces i zaprezentował samochód, którego nigdy nie było. Oto Dodge Viper z roku 1967!

Viper (z ang.: żmija) został zaprezentowany po raz pierwszy w 1991 roku. Pamiętam, że jak po raz pierwszy zobaczyłem jego zdjęcia w prasie motoryzacyjnej nie mogłem wyjść z podziwu nad jego szerokością. Samochód był żółty, miał imponujące opływowe delikatne kształty i robił naprawdę powalające wrażenie. Produkcję rozpoczęto rok później. Zarówno pierwsza, jak i obecna generacja słyną z największego silnika, jaki montuje się dziś w samochodzie osobowym . Dziesięciocylindrowa jednostka ma obecnie pojemność 8285 cm3 .

Ta historia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. Rafael Reston, brazylijski projektant mieszkający od jakiegoś czasu we Włoszech stworzył kompleksowy projekt nadwozia samochodu Dodge Viper , który mógłby pojawić się już w 1967 roku. W tym celu zebrał różne materiały z owego okresu dotyczące zasad konstrukcyjnych i uwzględniając ówczesną modę i trendy panujące w tamtym okresie podjął się trudnego zadania stworzenia tego niecodziennego auta.

W założeniu Rafaela Viper '67 byłby tworzony jako bezpośrednia konkurencja ówczesnego Chevroleta Corvette Sting Ray . W tym roku został zaprezentowany zupełnie nowy model Corvette (C3) i to on byłby głównym celem ataku żmii. Podobnie jak prawdziwy Viper, także ten wirtualny napędzany jest silnikiem z aktualnej palety producenta. Zdaniem Restona najlepiej do charakteru jego samochodu pasowałby silnik V8 440 Magnum, tylko w mocniejszej specyfikacji, niż występował w modelu Challenger R/T .

Patrząc na zdjęcia wygenerowane w celu pokazania konceptu z każdej strony widać wiele elementów znanych z prawdziwych Viperów. Zostały one zgrabnie połączone z typowymi wówczas 15-calowymi obręczami, elementami pokrytymi chromem i spartańskim wnętrzem z epoki. Inwencja projektanta poszła tak daleko, że zaproponował on nawet cenę dla swojego auta. Zdaniem Rastona Dodge Viper z 1967 roku powinien był kosztować 4110 dolarów . To dobra cena, dla porównania Corvette C3 z roku modelowego 1968 kosztował 4663 w wersji coupe i 4320 dolarów w wersji convertible.

mjl źródła: Rafael Reston, CarBodyDesign, usedcorvettesforsale

Samochody: Dodge Viper - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.