Hummer, Jaguar i mandaty

Zastanawiałeś się kiedyś, kierowcy jakich samochodów najczęściej dostają mandaty? Amerykanie przeprowadzili takie badania i wyszło, że najczęściej karani są kierowcy...

... Hummerów . W badaniach wyszło, że kierowcy H2 i H3 dostają mandaty 4,63 raza częściej, niż wynosi średnia dla wszystkich pojazdów. Kolejne dwa miejsca zajmują Scion tC i xB , czyli auta marki dla młodych ludzi. Pierwszą dziesiątkę okupują także: Scion xA , dwa Mercedesy tuningowane przez AMG , Audi A4 , Subaru Outback , czy Toyota Matrix (amerykańska wersja Corolli Verso).

Badania prowadzono przez rok, biorąc pod lupę 1,7 mln samochodów. Mandaty przypadające na poszczególne modele podzielono przez przeciętny przebieg danego samochodu i odniesiono do średniej. Wynik jest więc przybliżonym prawdopodobieństwem otrzymania mandatu podczas jazdy konkretnym samochodem w stosunku do średniej.

W przedstawionym zestawieniu jest także "wzorowy" koniec listy. Samochodem najrzadziej występującym na blankietach mandatów jest Jaguar XJ . Jego kierowcy wykazują się stoickim spokojem i zawsze szukają prawidłowego miejsca do parkowania. Skutek jest zadziwiający, przeciętny właściciel (lub szofer) tego auta karany jest dziewięć razy rzadziej, niż przeciętny zmotoryzowany.

Do równie spokojnych i przestrzegających kodeksu drogowego należą kierowcy Chevroletów Suburban (6,25-raza rzadziej od przeciętnej) i Tahoe (odpowiednio 4,76). Jest to o tyle dziwne, że Hummer H2 dzieli z tymi samochodami niemal całą konstrukcję, poza nadwoziem! Skąd tak diametralna różnica w zachowaniu kierowców tych aut? Czy wystarczy wsiąść do Hummera by stać się aroganckim i samolubnym kierowcą , czy po prostu tacy ludzie częściej udają się do salonów tej marki? Tego nie wiemy. Jeśli jednak tak jest, to miejmy nadzieję, że to właśnie z tego powodu Hummerów jest u nas tak mało :)

Najczęściej wykroczenia drogowe dokonywane są przez (w odniesieniu do średniej):

Najrzadziej mandatami karane są samochody:

mjl, źródło: Newsday, Jalopnik

*dziękujemy za zwrócenie uwagi i przepraszamy za błąd

Samochody: Hummer H2 - ogłoszenia

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.