Niemiecki rząd walczy z nielegalnym przekraczaniem granic państwa, a także działalnością przemytniczą. Obowiązujące tymczasowe kontrole na wszystkich granicach lądowych w marcu zostaną przedłużone o kolejne sześć miesięcy i potrwają do 15 września 2025 roku.
Zwiększona aktywność niemieckich służb (celników, policjantów, żołnierzy) oznacza intensywne kontrole graniczne, a co za tym idzie możliwe długie przestoje. Podróżni powinni być przygotowani na ewentualne kolejki na przejściach granicznych. Bardziej wnikliwa weryfikacja pozwala na skuteczniejsze zwalczanie nielegalnej migracji oraz przestępczości transgranicznej. Służby szczególną uwagę będą zwracać na dokumenty osób wjeżdżających do Niemiec, a także na limity dotyczące przewozu określonych towarów, takich jak wyroby tytoniowe i alkoholowe.
Weryfikacja zmotoryzowanych, pasażerów, bagaży czy transportowanych ładunków, nie odbywa się tylko na samych przejściach granicznych, ale także w tak zwanej strefie przygranicznej. Strefa ta oznacza obszar do 30 kilometrów od granic celnych Niemiec.
W przypadku mocnych oraz słodkich alkoholi limit wynosi 10 litrów. Na pośrednie alkohole takie jak wino limit wynosi 20 litrów, a na alkohole musujące 60 litrów. Ograniczenie na piwo wynosi 110 litrów. Przy transporcie różnych alkoholi należy zachować proporcjonalność litrażu. Przewóz wyrobów tytoniowych jest w Niemczech objęty limitem: 800 sztuk papierosów lub 400 cygaretek lub 200 cygar lub 1 kg tytoniu. Przemyt jest zagrożony karą grzywny lub pozbawieniem wolności do lat 5.
Jeśli chodzi o gotówkę, kwota równa 10 000 euro lub wyższa na osobę, musi zostać zgłoszona organom celno-skarbowym. W przypadku nieprzestrzegania tych zasad grozić mogą konsekwencje prawne. Należy do nich konfiskata środków lub kara grzywny za wykroczenie. Organy celno-skarbowe mogą także zatrzymać pieniądze w celu ich skontrolowania.